تلفن همراه

وکیل هواوی: مدیر HSBC از اداره اسکای‌کام در ایران توسط هواوی مطلع بوده است

ICTna.ir – جلسه دادرسی استرداد منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی در دادگاه کانادا از روز گذشته با دفاع از ادعاهای دادستان مبنی بر گمراه کردن HSBC درخصوص روابط این شرکت مخابراتی چینی با ایران از سر گرفته شد.
 
Meng Skycom.PNG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، با شروع جلسات پنج روزه در دادگاه عالی بریتیش کلمبیا، به ادعاهای نقض تحریم‌ها که منجر به دستگیری منگ شد، پرداخته خواهد شد.
 
ایالات متحده دختر بنیان‌گذار هواوی، رن ژنگفی را متهم کرده است که بانک HSBC را درخصوص روابط تجاری این کمپانی با ایران به اشتباه انداخته و موجب شده تا این بانک تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را نقض کند.
 
منگ 49 ساله در دسامبر سال 2018 در فرودگاه ونکوور کانادا به درخواست ایالات متحده دستگیر شد و از آن زمان تاکنون و در حین مراحل دادرسی پرونده‌اش در حبس خانگی به سر می‌برد.
 
فرانک آداریو، وکیل مدافع این پرونده فاز جدیدی از جلسات دادرسی را با بیان اینکه مدیر جهانی ارتباط با مشتریان HSBC که وظیفه نظارت بر معاملات این شرکت با هواوی را برعهده دارد، از اداره شرکت اسکای‌کام در ایران توسط هواوی مطلع بوده است، آغاز کرد.
 
دادستان‌های آمریكا مدعی هستند که اسکای‌کام به عنوان یك شركت زیرمجموعه و وابسته به هواوی در ایران فعالیت می‌کرده و منگ این رابطه را به درستی بیان نکرده است. طبق ادعای آنها، منگ گفته است كه اسكای‌كام به شرکت ثالثی فروخته شده است درحالیکه به یک شرکت مادری که توسط هواوی اداره می‌شود، فروخته شده بوده است.
 
آداریو به اظهارات دادستان‌های آمریکایی اینطور پاسخ داد که ایمیل‌های کارمند HSBC نشان می‌دهد که اطلاعات مورد نیاز درباره اداره اسکای‌کام توسط هواوی قبلا به صورت اختیاری در اختیار بانک قرار گرفته بوده است ضمن اینکه این رابطه قبلا در گذشته توسط رویترز نیز گزارش شده بوده است.
 
این وکیل مدافع مدیر ارشد مالی هواوی گفته است شواهد ادعایی دادستان‌های آمریکایی که بانک HSBC براساس اطلاعات ارایه شده از سوی منگ تصمیم گرفته، کاملا اشتباه است چرا که این موضوع می‌بایست جزو دانش یک مدیر ارتباطات جهانی باشد.
 
رابرت فراتر، دادستان کانادا با ابراز مخالفت با اظهارات این وکیل مدافع و اصرار بر اینکه جلسه دادرسی استرداد، دادگاه نیست، با درخواست آداریو برای پذیرش شواهد جدید مخالفت کرد. او خطاب به قاضی گفت: او اینجا نیست تا در مورد دانش کارمندان بانک استنباط کند.
 
فراتر گفته است وکلای مدافع منگ فرصتی برای بازجویی از شاهدان بانکی در مورد دانش آنها از شرکت‌های وابسته به هواوی در دادگاه خواهند داشت.

​​