فناوری اطلاعات

آمریکا روسیه را به انتقام گیری از حملات «سولارویندز» تهدید کرد

منبع: مهر
 
جن پساکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید تصریح کرد دولت آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای انتقام‌گیری از روسیه به علت طراحی حملات سایبری بر علیه شرکت سولارویندز است.
 
به نقل از سی ان بی سی، وی افزود اگر به طور قطع مشخص شود که حملات سایبری به سولارویندز کار روسیه بوده، دولت آمریکا مجموعه‌ای از واکنش‌ها را بر علیه این کشور اعمال می‌کند که نمونه‌های برخی از آنها قبلاً دیده شده و برخی نیز تا به حال دیده نشده اند.
 
حملات هکری به شرکت آمریکایی سولارویندز که هزاران مشتری در داخل این کشور و خارج از آن از نرم افزار کنترل فرایندهای آن استفاده می‌کنند، باعث شد اطلاعات خصوصی ده‌ها شرکت بزرگ و وزارتخانه دولتی در آمریکا سرقت شود.
 
از سوی دیگر نیویورک تایمز در گزارش مستقلی از آغاز اقدامات انتقام‌جویانه ایالات متحده بر علیه روسیه ظرف سه هفته آینده خبر داده است. منابع مطلع می‌گویند بخشی از این اقدامات در قالب تحریم‌های اقتصادی جدید بر ضد روسیه انجام می‌شود و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا یک فرمان اجرایی جدید را نیز با هدف افزایش ایمنی شبکه‌های دولتی دیجیتال این کشور امضا خواهد کرد.
 
گفته می‌شود دولت بایدن به دنبال مقابله با تبعات یک حمله هکری دیگر است که بر علیه نرم افزار اکسچینج سرور مایکروسافت صورت گرفته و چین عامل آن دانسته می‌شود. مایکروسافت هفته قبل وصله های نرم افزاری خود را برای مقابله با این آسیب پذیری عرضه کرد و مدعی شد یک گروه هکری وابسته به دولت چین از حفره‌های یادشده برای نفوذ به شبکه‌های رایانه‌ای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در آمریکا استفاده کرده اند.
 
مایکروسافت این حملات را محدود و هدفمند توصیف کرده و افزوده که بیش از ۲۰ هزار سازمان در آمریکا و ده‌ها هزار سازمان در اروپا و آسیا تحت تأثیر آن قرار گرفته اند.

​​