فناوری اطلاعات

Edge قدیمی مایکروسافت برای همیشه کنار گذاشته شد

منبع: همکاران سیستم
مایکروسافت این هفته به صورت رسمی پشتیبانی از مرورگر اینترنتی Edge قدیمی که با هسته مرکزی غیر از کروم فعالیت می‌کرد را خاتمه داد. خبر مربوط به پایان فعالیت نخستین ویرایش مرورگر اینترنتی Edge نخستین بار در آگوست 2020 منتشر شد و مایکروسافت آن زمان توضیح داد در تاریخ 9 مارس 2021 برای همیشه این مرورگر اینترنتی را کنار می‌گذارد.
نسخه منسوخ شده Edge که با نام اصلی «پروژه اسپارتان» در شرکت مایکروسافت توسعه یافته بود به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز 10 در سال 2015 میلادی توسعه یافت و در اختیار کاربران جهانی قرار گرفت. برخلاف Edge فعلی که مبتنی بر هسته مرکزی کرومیوم ساخته شده است، نسخه قدیمی هیچ گونه پروژه بالادستی را شامل نمی‌شد و کل مرورگر شامل موتور رندر داده‌ها به صورت داخلی در شرکت مایکروسافت توسعه یافته بود.
«پروژه اسپارتان» با وجود اینکه مرورگر پیش فرض سیستم عامل ویندوز 10 بود، ولی هرگز به بازار قابل توجهی دست نیافت و در نهایت نتوانست از تسلطی که «اینترنت اکسپلورر» در بازار داشت برخوردار شود. به گفته مرکز GlobalStats، میراث Edge در اوج شکوفایی خود درمجموع توانست 2.5 درصد از بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی را از آن خود کند که این رقم حتی از سهم مرورگر Opera هم کمتر بود. در مقابل اگرچه نسخه کرومیوم مرورگر اینترنتی Edge به تازگی روانه بازار شده است و هم اکنون 3.4 درصد از بازار جهانی را در اختیار دارد و فاصله آن با مرورگر فایرفاکس که صاحب سهم 3.8 درصدی بازار است، بسیار نزدیک است.
 

​​