فناوری اطلاعات

گوگل با دودل بهاری به پیشواز نوروز رفت؛ غیبت دوباره ایران در نقشه نوروز

منبع: دیجیاتو
 
گوگل به مناسبت رویدادهای مهم نظیر سال نو یا بزرگداشت اشخاص سرشناس لوگوی خود را موقتا با یک تصویر دیگر جایگزین می کند که به عنوان دودل شناخته می شوند. این سایت به مناسبت فرا رسیدن نوروز دودلی با حال و هوای بهار انتخاب کرده است اما در نقشه گوگل برای نوروز خبری از ایران نیست و از اینرو دودل مذکور در ایران نمایش داده نمی‌شود.
 
دودل ها بسته به اهمیتشان در نقاط مختلفی نمایش داده می شوند. این نقاط که روی نقشه‌ای در صفحه مربوط به دودل هم ترسیم می‌شود، شامل کشورهایی است که رویداد مورد نظر در آنها اهمیت بالایی دارد. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید در نقشه دودل نوروز کشورهای قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و افغانستان حضور دارند اما ایران به عنوان پایگاه اصلی نوروز در آن جایی ندارد.
 
 
عدم نمایش ایران در این نقشه بی سابقه نیست و گوگل چند سال است که این رویه را در پیش گرفته و به اعتراض‌ها در این مورد توجهی ندارد. تا سال گذشته افغانستان هم در این مورد نادیده گرفته می‌شد اما امسال به نقشه مذکور راه پیدا کرده است.
 
این مساله محدود به ایران نیست و کشورهای دیگری نظیر هند، عراق و ترکیه که از آنها با عنوان حوزه نوروز یاد می‌شود هم در این نقشه مشخص نشده‌اند. این در حالی است که عید نوروز در میان مردمان این کشورها جایگاه بسیار بالایی دارد تا جایی که برای کردها بزرگترین جشن در سال است.
 
دودلی که گوگل برای نوروز انتخاب کرده طراحی بسیار ساده‌ای دارد و عناصر مربوط به بهار از جمله گل، سبزه و پروانه در آن دیده می‌شود. با این حال سادگی قابل توجه آن باعث شده دستمایه شوخی برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد و آنرا به نقاشی‌های ارسالی از سوی کودکان به تلویزیون تشبیه کنند.

​​