فناوری اطلاعات

ناسا پرواز هلیکوپتر «نبوغ» در مریخ را تا ۲۵ فروردین به تعویق انداخت

منبع: دیجیاتو
 
هلیکوپتر «نبوغ» ناسا قرار بود امروز بر فراز سیاره سرخ به پرواز دربیاید، اما برای مشاهده این اتفاق تاریخی هنوز باید منتظر بمانیم، چون ناسا اعلام کرده که پس از آزمایش اولیه در تاریخ ۲۰ فروردین به این نتیجه رسیده که پرواز اصلی «نبوغ» را تا تاریخ ۲۵ فروردین به تعویق بیندازد.
 
ناسا می‌گوید در آزمایشی که ۲۲ فروردین انجام شد، فرآیند تست به دلیل هشدار انقضای تایمر «واچ‌داگ» زودتر از انتظار به پایان رسید، با این حال «نبوغ» هم‌اکنون سالم و صحیح است. تایمر واچ‌داگ بر فرمان‌های اجرایی هلیکوپتر نظارت می‌کند و در صورت مشاهده هر گونه مشکل آن را به اطلاع سیستم می‌رساند. این تایمر به «نبوغ» کمک می‌کند تا در شرایط بحرانی در امان بماند. در این میان، ناسا سعی دارد متوجه شود که دقیقا چه مشکلی برای این هلیکوپتر به وجود آمده و از وقوع آن در پروازهای بعدی جلوگیری کند.
 
اولین پرواز رسمی «نبوغ» قرار بود ۲۲ فروردین انجام شود. این ماموریت که حالا به ۲۵ فروردین موکول شده، شامل یک پرواز ۳۰ ثانیه‌ای در ارتفاع ۳ متری سطح سیاره خواهد بود. در طول ۳۰ روز آینده نیز انتظار انجام چهار پرواز دیگر را از هلیکوپتر «نبوغ» داریم.
 
مشکل و تعویقی که برای ماموریت این هلیکوپتر به وجود آمده مسلما خوشایند ناسا نیست. با این حال، تیم‌های عملیاتی این سازمان باید احتیاط لازم را در نظر بگیرند. ناسا با به پرواز درآوردن «نبوغ» به اولین سازمانی تبدیل می‌شود که یک پرنده ساخت دست بشر را در مریخ پرواز می‌دهد. موفقیت در این ماموریت می‌تواند زمینه‌ساز سفرهای هوایی فضانوردان در ماموریت‌های آتی مریخ باشد.
 
ناسا ۳۰ بهمن کاوشگر استقامت را روی سطح مریخ فرود آورد و هفته پیش هلیکوپتر نبوغ را که به زیر این مریخ‌نورد چسبیده بود از کاوشگر جدا کرد. این هلیکوپتر ۸۰ میلیون دلاری حالا پس از بررسی‌های مختلف باید برای ثبت نخستین رکورد خود آماده پرواز شود.

​​