فناوری اطلاعات

رکورد تاریخی قیمت در بازار رمزارزها: دوج‌کوین ۱۳ سنت و XRP نزدیک به ۲ دلار

منبع: دیجیاتو
بیت‌کوین دیروز بالاخره سقف قیمت تاریخی خود را شکست و حالا از مرز ۶۴ هزار دلار عبور کرده. ولی دو رمزارز دوج‌کوین و XRP هم رشد چشمگیری داشتند و در ۲۴ ساعت گذشته به ترتیب تا نزدیکی قیمت ۰.۱۴ دلار و ۱.۹۷ دلار پیش رفتند.
 
دوج‌کوین که رمزارز محبوب طنزآفرینان اینترنت و کاربران وب‌سایت «ردیت» محسوب می‌شود، بالاخره مرز قیمت ۱۰ سنت را پشت سر گذاشت. چهار روز پیش ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد: «خیلی زود به ماه می‌رویم.» بسیاری از همان زمان این استنباط را داشتند که مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس به دوج‌کوین اشاره دارد.
 
قیمت این رمزارز که در شبانه‌روز گذشته حدود ۷۷ درصد رشد داشته، از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۱۴۶۳ درصد افزایش پیدا کرده. دوج‌کوین اولین بار به عنوان شوخی و بدون هیچ هدف ارزشمندی ساخته شد، اما حالا مورد توجه کاربران اینترنت قرار گرفته و آرزوی آن‌هاست که قیمت این ارز دیجیتال را به ۱ دلار برسانند.
 
 
در آن سوی بازار، قیمت توکن XRP که روی پروتکل ریپل عرضه می‌شود با یک رشد تقریبا ۲۰ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته به نزدیکی ۲ دلار رسید. رمزارز XRP در یک هفته گذشته حدود ۶۲ درصد رشد داشته. پروتکل ریپل و توکن آن در چند وقت اخیر پیروزی‌های متعددی را در مقابل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا داشته‌اند و این اتفاقات احتمالا از عوامل تاثیرگذار در رشد چشمگیر XRP بوده است.
 
XRP و دوج‌کوین حالا از نظر ارزش بازار در رده‌های بالایی قرار دارند. ارزش بازار این دو رمزارز به ترتیب ۸۲ و ۱۷ میلیارد دلار است. بیت‌کوین و اتریوم نیز با ارزش بازار ۱.۲ تریلیون دلاری و ۲۷۲ میلیارد دلاری در رده‌های اول و دوم این فهرست دیده می‌شوند. یکی دیگر از توکن‌های مطرح، بایننس کوین است که قیمتش دو روز پیش تا نزدیک ۶۳۰ دلار بالا رفت.
 
سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها ریسک‌های مخصوص به خودش را دارد و مستلزم تحقیقات فراوان و تخصصی است. بنابراین در صورتی که اطلاعات کافی ندارید، بهتر است وارد این بازار نشوید و صرفا نظاره‌گر اتفاقات جذاب پیرامون آن باشید.

​​