فناوری اطلاعات

اصلاحیه آسیب‌پذیری‌های ویندوز منتشر شد

منبع: ایسنا
اصلاحیه‌های جدید امنیتی برای ۱۰۸ آسیب‌پذیری ویندوز و دیگر محصولات مایکروسافت منتشر شد. 
 
مایکروسافت اصلاحیه‌های آسیب‌پذیری‌های ۱۰۸ گانه اعلام‌شده را در Windows و محصولات مختلف این شرکت منتشر کرد که این آسیب‌پذیری‌ها را ترمیم می‌کند. 
 
درجه اهمیت ۱۹ مورد از جدیدترین آسیب‌پذیری‌های اعلام شده مایکروسافت  "حیاتی" (Critical) و ۸۹ مورد "مهم" (Important) است. بیش از نیمی از آسیب‌پذیری‌های ترمیم‌شده توسط مجموعه اصلاحیه‌های ماه آوریل مایکروسافت از نوع Remote Code Execution گزارش شده‌اند.
 
در این بین، پنج آسیب‌پذیری روز-صفر (Zero-day) هم وجود دارد که جزییات آنها قبلاً افشا شده بود، پیش‌تر شرکت کسپرسکی گزارش کرده بود که مهاجمان در حال سوءاستفاده از  این آسیب‌پذیری، احتمالاً به‌منظور فرار از سد سندباکس یا ارتقای سطح دسترسی خود هستند.
 
با این حال، کسپرسکی اعلام کرده که قادر به کشف کل زنجیره حمله نبوده است؛ بنابراین از آسیب‌پذیری‌های به‌کار رفته دیگر در جریان این حملات اطلاعی در دست نیست.
 
مایکروسافت همچنین چهار آسیب‌پذیری "حیاتی" را نیز که همگی از نوع Remote Code Execution هستند در سرویس‌دهنده Exchange ترمیم کرده که سوءاستفاده از دو مورد از این آسیب پذیری‌های حیاتی، بدون نیاز به اصالت‌سنجی ممکن است. 
 
در اسفند ۱۳۹۹ نیز شرکت مایکروسافت با انتشار به‌روزرسانی اضطراری و خارج از برنامه، چهار آسیب‌پذیری بحرانی روز-صفر را در نسخ مختلف Exchange ترمیم کرده بود.
 
دو آسیب‌پذیری حائز اهمیت دیگر در آخرین ترمیم شرکت مایکروسافت، ضعف‌هایی در Media Video Decoder هستند و بدون نیاز به سطح دسترسی بالا، امکان اجرای کد به‌صورت از راه دور را، فراهم می‌کنند.
 
ضعف دیگر شناسایی شده به Windows Network File System مربوط است که بدون نیاز به دخالت کاربر، به مهاجم اجازه می‌دهد کد به‌صورت از راه دور را اجرا کند. 
 
فهرست کامل این آسیب‌پذیری‌ها در پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت راهبردی افتا قرار دارد.
 

​​