تلفن همراه

درخواست وکلا برای به تاخیر انداختن جلسه دادگاه استرداد مدیر مالی هواوی/ توافق هواوی و HSBC در پشت پرده

ICTna.ir – تیم وکلای منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی از دادگاه کانادا خواسته است تا جلسه بعدی استماع پرونده استرداد او به آمریکا به تاخیر بیفتد.
 
Meng Wanzhou Hearings.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پرونده استرداد او به آمریکا بیش از دو سال به طول انجامیده و قرار است جلسه بعدی آن در 26 آوریل در دادگاه عالی بریتیش کلمبیا برگزار شود.
 
یک منبع آگاه به این ماجرا به خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این درخواست وکلای مدافع هواوی در نتیجه تفاهمی است که هفته گذشته در دادگاهی در هنگ‌کنگ میان هواوی و بانک HSBC در نتیجه انتشار اسناد داخلی مرتبط با ادعای کلاهبرداری علیه منگ صورت گرفته است.
 
منگ 49 ساله، به درخواست ایالات متحده به گمراه کردن بانک HSBC درمورد کسب و کار هواوی در ایران و در نتیجه نقض مقررات تحریم از سوی این بانک علیه ایران متهم شده است.
 
او از زمان دستگیری‌اش در فرودگاه بین‌المللی ونکوور در دسامبر 2018 تاکنون در بازداشت خانگی به سر می‌برد.
 
وکلای منگ به دنبال انتشار اسناد بیشتری از بانک HSBC هستند و ادعا می‌کنند که اتهامات علیه او براساس اظهاراتش در سال 2013 به یکی از مدیران ارشد HSBC بوده است.
 
آنها مدعی هستند که یک نسخه ناقص از اظهارات او در یک ارایه توسط مقامات آمریکایی مورد استفاده قرار گرفته تا درخواست استرداد او را مطرح کنند و از سوی دیگر بانک HSBC را مجبور کرده تا اسناد حاوی جزئیات بیشتری از محتوای آن جلسه ارایه دهد.
 
این درحالی است که یک قاضی بریتانیایی در ماه فوریه انتشار هرگونه اسناد داخلی بانک HSBC از سوی هواوی را ممنوع کرد.
 
طبق برنامه‌ریزی دادگاه استماع استرداد او قرار است تا ماه می به پایان برسد. هرچند هرگونه اعتراض به آن از سوی هر یک از طرفین پرونده می‌تواند منجر به طولانی شدن فرایند رسیدگی به آن طی چند سال آینده شود.

​​