تلفن همراه

اندروید ۱۲ فایل‌های موقت اپ‌های بلااستفاده را بطور خودکار حذف می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
 
یکی از قابلیت‌هایی که انتظار داریم در اندروید ۱۲ وجود داشته باشد، قابلیت به خواب رفتن اپلیکیشن‌ها یا هایبرنیت (Hibernation) است. این قابلیت با حذف فایل‌های موقت اپلیکیشن‌های بلااستفاده باعث آزاد شدن فضای دستگاه می‌شود. اگرچه هنوز اثری از این ویژگی در هیچ‌کدام از دو پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۲ دیده نشده، اما یک کد افشایی از چنین قابلیتی خبر می‌دهد.
 
به گزارش وب‌سایت XDA Developers، گوگل با پیش‌نمایش سوم توسعه‌دهندگان اندروید ۱۱ قابلیتی را اضافه کرد که «لغو خودکار مجوزها» نام داشت. این قابلیت باعث می‌شد مجوز اپلیکیشن‌هایی که مدت‌ها بود از آن‌ها استفاده نمی‌کردید، به‌صورت خودکار لغو شود. حالا به نظر می‌رسد که گوگل قابلیت اپ‌های بلااستفاده را در اندروید ۱۲ توسعه داده تا فضای اضافی این برنامه‌ها آزاد شود.
 
ظاهرا اندروید ۱۲ در صفحه App Info دارای قسمت جدیدی به نام Unused apps است که سوئیچی تحت عنوان remove permissions and free up space را دربر می‌گیرد. در اندروید ۱۱، سوئیچ auto revoke permissions در زیرصفحه App permissions از صفحه App Info وجود دارد. حالا هر دو قابلیت درون یک سوئیچ کارگذاری شده و به‌صورت همزمان فعال یا غیرفعال می‌شوند.
 
 
وب‌سایت XDA می‌گوید پس از هایبرنیت دستی چند اپلیکیشن، صفحه‌ای به نام Unused apps در مسیر Settings > Apps به وجود می‌آید. این صفحه اپلیکیشن‌هایی را نشان می‌دهد که در چند ماه گذشته باز نشده‌اند. در این صفحه گفته شده که اگر چند ماه از یک اپلیکیشن استفاده نکنید، مجوز این اپ‌ها لغو می‌شود، نوتیفیکیشن‌هایشان نمایش داده نمی‌شود و فایل‌های موقتی آن‌ها هم از روی دستگاه پاک می‌شوند.
 
مطابق گزارش‌های قبلی، قابلیت هایبرنیت اپ‌ها، کش و فایل‌های موقت را از بین می‌برد تا فضای داخلی دستگاه آزادتر شود. میزان فضایی که با کمک این ویژگی آزاد می‌شود به خود اپلیکیشن و نوع فایل‌های کش بستگی دارد.
 
اگرچه این نسخه‌ اندروید جدیدتر از پیش‌نمایش دوم توسعه‌دهندگان است، ولی نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که این قابلیت در پیش‌نمایش سوم یا بتای اول اندروید ۱۲ حضور خواهد داشت.

​​