لبه تکنولوژی

هواپیمای مسافربری برقی؛ به‌زودی در آسمان

منبع: همشهری
رقابت بین استارت‌آپ‌های حوزه هوا و فضا در ارائه محصولات تمام‌برقی در راستای برنامه‌های مربوط به انتشار صفر، بسیار داغ است.
 
 
استارت‌آپ حوزه هواپیمای الکتریکی Bye Aerospace که دفتر مرکزی آن در کلورادو واقع شده است، هم‌اکنون بیشتر به‌دلیل هواپیمای دو نفره «eFlyer2» شناخته می‌شود، اما با این حال ممکن است به‌زودی این وضعیت تغییر کند، زیرا این استارت‌آپ اکنون از برنامه‌ریزی برای ساخت یک هواپیمای خاص با ظرفیت 8سرنشین صحبت می‌کند که تمامی مراحل پرواز را با باتری‌های خود انجام می‌دهد.
 
به گزارش وب‌سایت نیواطلس، هواپیمای کلاس توربین‌دار با نام «eFlyer800» قادر خواهد بود حداکثر 7مسافر را به همراه یک یا دو خلبان که در قسمت جلو نشسته و کنترل آن را برعهده دارند، حمل کند. نیروی محرک توسط 2 موتور الکتریکی ENGINeUS که روی بال‌ها نصب شده‌اند و توسط شرکتSafran Electrical & Power به‌عنوان شریک پروژه تولید شده‌اند، ایجاد می‌شود. برق مورد نیاز این موتورها با بسته‌های باتری لیتیوم چهار‌طرفه و با حدود 926کیلومتر برد، تامین می‌شود. سرعت صعود هواپیما 1036متر در دقیقه و سقف پرواز 10هزار و 668متر خواهد بود.
 
درصورت خراب‌شدن باتری‌ها یا هر اشکال دیگر، «eFlyer800» همچنین به یک چتر نجات کامل هواپیما مجهز است که می‌تواند آن را به آرامی پایین بیاورد. از دیگر ویژگی‌های این هواپیمای برقی می‌توان به سیستم فرود خودکار اضطراری همراه با اجتناب از برخورد با زمین، به علاوه گزینه‌های مربوط به سلول‌های خورشیدی برای کمک به شارژ باتری‌ها و موتورهای الکتریکی در چرخ‌ها برای تاکسی‌کردن اشاره کرد. طبق گفته این استارت‌آپ، «eFlyer800» باید فقط یک‌پنجم هزینه‌های عملیاتی توربو محصولات دو موتوره سنتی را داشته باشد.
 
همچنین این وسیله نقلیه هیچ‌گونه انتشار مستقیم دی‌اکسیدکربن نخواهد داشت؛ ضمن اینکه نسبت به هواپیماهای غیرالکتریکی سنتی بسیار ساکت‌تر و آرام‌تر خواهد بود.
 
«جورج‌ای بای» مدیر اجرایی این استارت‌آپ می‌گوید: «ByeAerospace در تعیین قیمت‌گذاری در مراحل بسیار نخستین قرار دارد و جدول زمانی 4تا 6ساله، یک برآورد اولیه منطقی برای در دسترس‌بودن محصول است. ما پیش‌فروش را انجام داده و مبالغی را برای خرید دریافت می‌کنیم و بدین‌ترتیب به‌زودی مشتریان اولیه خود را معرفی خواهیم کرد».

​​