تلفن همراه

رشد سریع 5G در اروپا

ICTna.ir – اروپا قطعا اولین قاره‌ای نیست که سرویس‌های تجاری 5G را راه‌اندازی و عرضه کرده است اما اپراتورهای تلفن همراه آن سخت درحال کار هستند تا هرچه سریع‌تر این فناوری را در دسترس عموم قرار دهند.
 
5G EU.jpeg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اخیرا دو اپراتور تلفن همراه اروپایی شامل A1  اتریش خبرهای خوب و هیجان‌انگیزی از فرایند توسعه 5G در این کشور خبر داد و از سویی دیگر، تلفنونیکای اسپانیا خبر پوشش 80 درصدی سرویس‌های 5G را اعلام کرد.
 
البته منظور این اپراتورها راه‌اندازی شبکه مستقل 5G نیست اما فرایندی که اپراتورها در پیش گرفته‌اند گام‌های اولیه در مسیر درستی برای توسعه 5G محسوب می‌شود.
 
تلفونیکا اعلام کرده است که تا پایان فصل اول سال 2021 توانسته 4300 نود 5G را به منظور پوشش 1253 مرکز شهر و 37 میلیون نفر راه‌اندازی کند که برابر با پوشش 80 درصدی جمعیت این کشور محسوب می‌شود.
 
این اپراتور از باند فرکانسی 3.5 گیگاهرتز برای فناوری 5G استفاده می‌کند که تنها باند فرکانسی اختصاص یافته بدین منظور است و در کنار آن از باندهای 1800 و 2100 مگاهرتز فناوری 4G نیز بهره‌برداری می‌کند.
 
اسپانیا قرار است برای باند فرکانسی 700 مگاهرتز نیز مزایده برگزار کند اما تلفونیکا گفته است که آن فرکانس‌ها را نیز در طول سال جاری با زیرساخت 5G ادغام خواهد کرد.
 
در وضعیتی مشابه اپراتور A1 اتریش هم از ابتدای سال جاری میلادی، حدود یک هزار سایت 5G نصب کرده و زیر بار برده است و با افزایش تعداد آنها به 1500 سایت می‌تواند 3.8 میلیون جمعیت این کشور را تحت پوشش 5G قرار دهد. گرچه این اپراتور قصد دارد تا سال 2023 به پوشش سراسری در کشور اتریش دست یابد.

​​