فناوری اطلاعات

توسعه سامانه پیش‌بینی زمانی و مکانی میزان شیوع کرونای استان تهران با بهره گیری از هوش مصنوعی

در سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) و با حضور زالی رییس ستاد مقابله با کرونا شهر تهران و معاونین چهار دانشگاه علوم پزشکی تهران و البرز در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT، بهره برداری از سامانه پیش‌بینی زمانی و مکانی کرونای استان تهران آغاز شد .
 
 
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یزدانیان رییس پژوهشگاه ، با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی گفت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و به ویژه پیش بینی میزان شیوع استفاده می کنند و اکنون نیز در داخل کشور ، با بهره گیری از تجارب جهانی و نیز بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته ، می تواند سرعت تحلیل داده‌ها را افزایش داده و بر اساس استفاده از اطلاعات ناشناس شده و جمع‌آوری‌شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا  باشد. دکتر یزدانیان با اشاره به مراحل تکمیلی ابر رایانه سیمرغ اضافه کرد، با راه اندازی ابر رایانه سیمرغ سرعت تحلیل داده ها بسیار سریعتر خواهد شد و این ابر رایانه نیز در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت
 
زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: این تعاملات باعث می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران افزایش پیدا کرده و با استفاده از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری را در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران  انجام دهند.
 
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر برنامه هایی که تا به حال انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده است، این مدل زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آن را ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴  و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم، حجم بالای تردد و ... مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می کنیم. لذا ما برای اعمال محدودیت ها نیاز به  مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیشبینی های لازم و اقدامات متناسب با آن را داشته باشیم.
 
زالی گفت: مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهم است و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب است تا در هر لحظه بتوانند موقیعت را دیده و تصمیم گیری نمایند.
 
وی درخصوص تاثیر تکنولوژی های جدید در دوران شیوه این ویروس گفت: در این دوران می بینیم کشورهایی که از تکنولوژی های روز استفاده می کنند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند. از جمله کشورهایی نظیر سنگاپور، کره جنوبی و ... .
 
انصاری رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در پایان گفت: قطعا اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها نیز برای استخراج مدل استفاده خواهیم نمود. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام دادیم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار خواهد بود.

​​