سخت‌افزار

IBM میگوید به یک فناوری انقلابی در ساخت چیپست دست یافته: 45 درصد کارایی بیشتر و 75 درصد مصرف باتری کمتر!

IBM FCC.JPG
 
آی‌بی‌ام، غول تولید قطعات کامپیوتر، می‌گوید توانسته چیپ جدیدی تولید کند که همزمان با کارآیی بیشتر، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند و می‌تواند عمر باتری را ۴ برابر کند.
 
این چیپ جدید که آی‌بی‌ام می‌گوید ۲ نانومتری است قادر است ۴۵ درصد کارآیی سیستم‌های کامپیوتری را نسبت به چیپ‌های فعلی که ۷ نانومتری‌اند افزایش دهد.
 
در صنعت تولید چیپ‌های کامپیوتر، از واحد نانومتر استفاده می‌شود که معادل یک میلیاردم متر است و معیاری برای بیان اندازه واقعی ترانزیستورها است. هر چه این اندازه کوچکتر شود سخت‌افزار تولیدی می‌تواند مدعی نوآوری و پیشرفت شود.
 
آی‌بی‌ام می‌گوید این نانوچیپ همچنین ۷۵ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کند.
 
این شرکت سخت‌افزارسازی مدعی است که در صورت به انبوه رسیدن این محصول و استفاده از آن در گوش‌های موبایل، عمر باتری آنها «چهار برابر» خواهد شد؛ یعنی ممکن است هر ۴ روز یک بار نیاز به شارژ باتری داشته باشیم.
 
آی‌بی‌ام می‌گوید توانسته در لابراتور خود با استفاده از این فناوری جدید ۲ نانومتری ۵۰ میلیارد ترانزیستور را روی چیپی که به اندازه یک ناخن انگشت است جای دهد. این در حالی است که رکورد قبلی این شرکت که در سال ۲۰۱۷ بیرون آمد ۳۰ میلیارد تراتزیستور در چیپی بود که بر اساس نانوچیپ های ۷ نانومتری ساخته شده بود.
 
ماحصل این فناوری جدید می‌تواند محصولات دنیای فناوری را در سال‌های آینده بسیار کارآمدتر با مصرف انرژی بسیار کمتر روانه بازار کند.

​​