فناوری اطلاعات

هشدار سونی درباره کمبود عرضه پلی استیشن ۵

منبع: ایسنا
گروه سونی هشدار داد پلی استیشن ۵ تا سال ۲۰۲۲ کمبود عرضه خواهد داشت و توانایی این شرکت برای رسیدن به اهداف فروش این کنسول بازی را محدود می کند.
 
سونی در گزارش اعلام نتایج مالی در اواخر آوریل اعلام کرد ۷.۸ میلیون دستگاه پلی استیشن ۵ را در سه ماهه منتهی به ۳۱ مارس فروخته است و قصد دارد در سال مالی جاری دستکم ۱۴.۸ میلیون دستگاه بفروشد. این هدف گذاری مشابه برنامه فروش کنسول محبوب پلی استیشن ۴ است که تاکنون بیش از ۱۱۵.۹ میلیون دستگاه فروش داشته است.
 
سونی در جلسه نتایج مالی خود به تحلیلگران گفت: برای همگام ماندن با تقاضای قوی دچار چالش شده است. یافتن پلی استیشن ۵ برای خرید از زمان عرضه آن در نوامبر دشوار بوده که تا حدودی به دلیل کمبود قطعات مانند نیمه رساناهاست و سونی هیچ برآوردی از زمان عادی شدن عرضه ارائه نکرده است.
 
هیروکی توتوکی، مدیرمالی سونی گفت: تصور نمی کنم تقاضا امسال پایین بیاید و حتی اگر ما دستگاههای زیادی را به بازار تامین کنیم و تولید پلی استیشن ۵ در سال آینده بیشتر شود، عرضه سونی نمی تواند با تقاضا برابری کند.
 
سونی پس از اعلام سود در سه ماهه مارس که پایینتر از برآورد تحلیلگران بود، اعلام کرد ۲۰۰ میلیارد ین (۱.۸ میلیارد دلار) سهم خود را بازخرید خواهد کرد. این شرکت پیش بینی کرد سود عملیاتی اش در سال مالی جاری حدود چهار درصد افت می کند اما تحلیلگران در حال ارزیابی هستند ببینند آیا تقاضای قوی برای کنسول بازی و بازیهای جدید به دورنمای مالی مطلوبتر سونی کمک خواهد کرد. ارزش سهام سونی از زمان گزارش درآمد مالی این شرکت در ۲۸ آوریل حدود هشت درصد سقوط کرده است در حالی که سال پیش ۷۵ درصد رشد داشت.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت نینتندو هم هفته گذشته هشدار داد کمبود قطعات بر تولید کنسول بازی این شرکت تاثیر منفی خواهد گذاشت. این رقیب سونی فروش ۲۵.۵ میلیون کنسول در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۲۲ را هدف گذاری کرده که اندکی کمتر از سال پیش است. مدیریت نینتندو در سطح داخلی اعلام کرده به دنبال تولید بین ۲۸ تا ۲۹ میلیون کنسول است.
 

​​