فناوری اطلاعات

شعار روز جهانی ارتباطات اعلام شد: تسریع تحول دیجیتالی در دوران های چالش برانگیز

دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) در پیامی، "تسریع تحول دیجیتالی در دوران های چالش برانگیز" را به عنوان شعار روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هولین ژائو در این پیام با اشاره به اینکه فناوریهای ارتباطات و اطلاعات هدایتگر جوامع به سوی تحول دیجیتالی بوده، عنوان کرده است: این فناوری‌ها، سرآغاز شکل گیری اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی شده، که در شرایط حاضر، جامعه اطلاعاتی، به عنوان یکی از محورهای اصلی مبارزه با بیماری کووید-۱۹ شناخته شده است. تجربیات موفقیت آمیز بسیاری در تایید اهمیت بالای ICT و همچنین رفع نابرابری های دیجیتالی موجود در میان کشورها و در داخل آنها وجود دارد.
 
وی افزوده است: در این سال سرنوشت ساز، ITU از روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی بهره می گیرد تا دنیا را برای تحقق تحول دیجیتالی در تمامی زمینه های کاری و بخشهای زندگی متحد کند. این روز، فرصت مغتنمی است برای تقویت استراتژی های ملی درخصوص توسعه ICT، اتخاذ و اجرای سیاستگذاری های هوشمندانه و اقدامهای موثر برای ترغیب سرمایه گذاری در ICT و مهارتهای دیجیتالی، ارتقاء خدمات موجود به فناوریهای نوین، از هوش مصنوعی (AI) گرفته تا نسل پنجم ارتباطات سیار (G)، که در اقتصاد دیجیتالی اهمیت بالایی دارند.
 
دبیرکل ITU با اشاره به اینکه این برهه از تاریخ به مشارکت و همکاری همه جانبه نیاز دارد، عنوان کرده است: من از کشورهای عضو و سایر ذینفعان تقاضا می‌کنم تلاشهای ما را هم در راستای مدیریت و بهره مندی از توان ICT در حرکت به سوی خط مشی های اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی و سازمان ملل متحد (خطوط کاری WSIS، دستور کار ITU Connect ۲۰۳۰، اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد)، و هم درباره شعار امسال ITU برای روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعات (WTISD) مبنی بر "برقراری ارتباط در مناطق فاقد ارتباط به منظور تحقق توسعه پایدار" ادامه دهند تا در تحول دیجیتالی کنونی، هیچ فردی از مزایای ارتباطات و فناوری اطلاعات بی نصیب نماند.
 
هولین ژائو در این پیام، اعلام کرده که ITU مشتاق دریافت تجربیات، چالشها و آموخته هایی است که کشورها در این زمینه کسب کرده‌اند، تا آنها را برای ارائه در مراسم بزرگداشت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی ۲۰۲۱ در روز ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) با شعار: "تسریع تحول دیجیتالی در دوران های چالش برانگیز" به اشتراک بگذارد.

​​