تلفن همراه

مدیرعامل شرکت مخابرات: برای سرمایه‌گذاری در شبکه ملی اطلاعات به بازگشت تضمین شده سرمایه نیاز داریم

ICTna.ir – مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: ما ملزم به رساندن شبکه ارتباطی مخابرات به دورترین روستاها و ارایه خدمات به همه اپراتورهای سیار و ثابت هستیم اما روند سرمایه‌گذاری در این شبکه طی چهار سال گذشته به معنی تعطیلی مخابرات است.
 
Soltani.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مجید سلطانی در جلسه دیدار اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با مدیران شرکت مخابرات ایران و بازدید از مرکز کنترل عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه در شبکه ارتباطات سیار هم وضعیت خوبی وجود ندارد، افزود: مردم از سایت‌های BTS روسنایی هم که روی شبکه 2G هستند، راضی نیستند و انتظار دارند حداقل به شبکه 4G اپدیت شوند.
 
او اظهار داشت: از آنجایی که هر سایت تلفن همراه به دو هزار میلیارد تومان هزینه برای ارتقا و نوسازی نیاز دارد، سرمایه‌گذاری در شبکه سیار نیز به هزار نیلیارد تومان بودجه نیاز دارد و در این بخش هم سرمایه‌ای وجود ندارد.
 
به گفته سلطانی، سالیانه باید 5 تا 6 هزار میلیارد تومان در مخابرات سرمایه‌گذاری شود چراکه باتوحه به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اقتصاد ایران، مخابرات اصلی‌ترین نقش را در دستیابی به اهداف صنعت فاوا بازی می‌کند و افول این شرکت موجب افول این صنعت خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: باید سالیانه پنج هزار میلیارد تومان به صنعت تولید فاوا تزریق شود و درحال حاضر از 25 درصد ظرفیت این صنعت استفاده می‌شود و بدین معنی است که 75 درصد صنعت تعطیل است و کارگران آن هم بیکار هستند.
 
او با اشاره به موضوع اینترنت ماهواره‌ای نیز افزود: بحث اینترنت ماهواره‌ای را در آینده خواهیم داشت و تنها راهی که برای مقابله با این پدیده باید پیش ببریم، تقویت شبکه ثابت و سیار با ارایه خدمات با قیمت مناسب است.
 
سلطانی گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد روند حاشیه سود ما در بخش ارتباطات ثابت نزولی است و برای هر خط تلفن ثابت 21 هزار تومان هزینه می‌کنیم و میانگین دریافتی از این خطوط شش هزار تومان است.
او افزود: در صورت تجدینظر در تعرفه‌ها هم شرکت مخابرت ایران در بخش ثابت سود نخواهد کرد و باتوجه به اینکه به ازای هر خط تلفن ثابت 21 هزار تومان صرف نگهداری آن می‌شود، میزان سود و زیان مخابرات سر به سر می‌شود.
 
سلطانی تصریح کرد: در بخش ارتباطات ثابت سالیانه چهار هزار ملیارد تومان زیاد می‌دهیم و اگر تعرفه اصلاح شود، سر به سر می‌شویم و سود بخش سیار را سرمایه‌گذاری می‌کنیم. ضمن اینکه اگر ضرر ندهیم، می‌توانیم از راه‌های دیگر مانند وام و فروش اوراق تامین سرمایه کنیم اما تا مادامی که ضرر می‌کنیم نمی‌توانیم این کارها را بکنیم.
 
او افزود: در حوزه سرمایه‌گذاری در شبکه ملی اطلاعات نیز به بازگشت تضمین شده سرمایه نیاز داریم.

​​