تلفن همراه

سامسونگ و توسعه یک پچ پوستی OLED که به عنوان ردیاب ورزشی عمل می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
آینده‌ای را تصور کنید که بجای ساعت هوشمند، از یک پچ پوستی OLED نازک برای ردیابی فعالیت‌های ورزشی خود استفاده می‌کنید. چنین موضوعی شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی است، اما سامسونگ موفق به توسعه چنین فناوری شده که یک پچ پوستی OLED است.
 
این محصول کره‌ای‌ها که «پوست الکترونیکی قابل کشش» نام دارد، توسط محققان موسسه فناوری پیشرفته (SAIT) این کمپانی توسعه پیدا کرده. این فناوری یک نمایشگر OLED قابل کشش است که به مچ دست متصل می‌شود و اطلاعات مربوط به فعالیت‌های ورزشی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این نمایشگر، سنسور سنجش ضربان قلب هم تعبیه شده است.
 
پژوهشگران SAIT این محصولشان را با اتصال آن به مچ دست در نزدیکی سرخرگ زند زبرین، مورد آزمایش قرار دادند. نصب آن در این مکان، به آن‌ها اطمینان داد که حرکات مچ باعث خرابی نمایشگر نمی‌شود.

در طی این آزمایش، این نمایشگر OLED قابل کشش تا ۳۰ درصد افزایش طول پوست همچنان عملکرد قابل اطمینانی داشت. این آزمایش همچنین نشان داد که سنسور و OLED می‌توانند حتی پس از هزار بار کشش، همچنان بطور پایدار به فعالیت ادامه دهند.
 
محققان سامسونگ برای ساخت این پچ پوستی OLED ساختار و ترکیب «الاستومر» را اصلاح کردند. الاستومر یک ترکیب پلیمری با کشش و انعطاف‌پذیری بالاست. در ادامه، آن‌ها به سراغ فرایندهای ساخت نیمه‌رسانا برای استفاده از این ترکیب در زیرلایه‌های نمایشگرهای OLED انعطاف پذیر و سنسورهای جریان خون رفتند. سامسونگ مدعی شده که برای اولین بار در صنعت دست به چنین کاری زده است.
 
طبق گفته کره‌ای‌ها، این پچ به گونه‌ای عمل می‌کند که حس پوست را به کاربر منتقل کند و فرد احساس می‌کند پچ، بخشی از پوست وی است. این پچ پوستی OLED می‌تواند در هنگام ورزش یا خواب داده‌های بیومتریک را اندازه‌گیری کند. کاربر همچنین می‌تواند بدون نیاز به اتصال به دستگاه خارجی، اطلاعات را روی نمایشگر OLED ببیند.
 
اگرچه با فناوری جذابی روبه‌رو هستیم، اما هنوز فاصله طولانی تا تجاری‌سازی‌اش داریم. محققان سامسونگ می‌خواهند رزولوشن و انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهند و ضمنا عملکردش را هم دقیق‌تر کنند. پس از این پیشرفت‌ها، می‌توانیم منتظر تولید انبوهش باشیم، هرچند تاریخی برای اینکار اعلام نشده است.

​​