فناوری اطلاعات

سیاست مرکز ملی فضای مجازی درباره ارز دیجیتال

 
 
معاون راهبری مرکز ملی فضای مجازی با تشریح سیاست های این مرکز در مواجهه با ارزدیجیتال گفت: استفاده از رمزارزها با منشأ خارجی را ترویج نمی کنیم.
 
به گزارش پژوهشگاه فضای مجازی، ابوالفضل روحانی اظهار داشت: رمزارزها به طور کلی و با مدیریت شرایطی می‌توانند ابزاری برای دور زدن تحریم در برخی از معاملات باشند اما باید رویکرد ویژه ای برای برخورد با این موضوع برای آن تعریف شود.
 
وی گفت: مرکز ملی فضای مجازی استفاده از رمزارزها با منشأ خارجی نظیر بیت کوین را ترویج نمی‌کند زیرا نه تنها متولی آن‌ مشخص نبوده بلکه سرمایه گذاران آن نیز مشخص نیستند.
 
روحانی ادامه داد: نوسانات عجیب قیمت بیت کوین و تلاطم قیمتی آن در بازارهای جهانی جای پرسش دارد. بر این اساس سیاست مرکز ملی فضای مجازی این است که تشویقی در این حوزه نداشته باشیم اما در جمهوری اسلامی به ویژه بانک مرکزی، با توجه به این که رمزارزها می‌تواند ابزار مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها برای برخی از معاملات باشد باید رویکرد ویژه ای برای آن تعریف شود.
 
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به موضوع بلاکچین و رمزارزها گفت: پژوهشگاه فضای مجازی نسبت به آسیب پذیری و ریشه استفاده از رمزارزها اقدام کرده اما از آن جا که هنوز بحث رمز ارزها در میان همه مردم، ساری و جاری نشده و موضوعی فراگیر نیست و در سطح نخبگان و افراد خاص باقی مانده، باید با توجه به شرایط و برنامه ریزی انجام شده با هدف آگاه سازی این موضوع، نسبت به شفاف سازی موضوع رمزارزها اقدام و رویکرد جمهوری اسلامی را نسبت به این موضوع تبیین کرد.

​​