تلفن همراه

انگلیس درباره سیر تا پیاز محصولات اپل و گوگل تحقیق می کند

منبع: مهر
 
 
رگولاتور رقابت در انگلیس تحقیقاتی از سیستم عامل، مرورگر وب و اپ استور گوگل و اپل آغاز کرده تا پیامدهای تسلط آنان بر بازار را بررسی کند.
 
 به نقل از آسوشیتدپرس، رگولاتورهای رقابت انگلیس مشغول بررسی سیستم‌های عامل، اپ استور و مرورگرهای اپل و گوگل هستند. دلیل این تحقیقات نگرانی درباره خطر ضربه سلطه اکوسیستم‌های موبایل این دو شرکت به مشتریان اعلام شده است.
 
سازمان رقابت و بازارهای انگلیس روز گذشته تحقیقی بازاری از iOS، اپ استور و مرورگر سافاری اپل و همچنین سیستم عامل اندروید، پلی استور و مرورگر کروم گوگل آغاز کرد.
 
این سازمان رگولاتور اعلام کرد انحصار دوگانه اپل و گوگل بر دروازه‌های مختلف دسترسی کاربران به محتوای آنلاین مانند موسیقی، پخش برنامه‌های تلویزیونی و ویدئویی، سرویس‌هایی مانند ردیابی سلامت، خرید و بانکداری و محصولاتی مانند بلندگوها و ساعت‌های هوشمند را به طور دقیق‌تر بررسی می‌کند.
 
درهمین راستا گوگل اعلام کرد سیستم عامل اندروید از لحاظ اپ های قابل استفاده در مقایسه با پلتفرم‌های موبایل دیگر گزینه‌های انتخابی بیشتری برای کاربرانش فراهم می‌کند. در بیانیه این شرکت آمده است: ما از تلاش‌های سازمان رقابت و بازارها برای درک جزئیات و تفاوت‌ها میان پلتفرم‌ها قبل از هرگونه قانونگذاری استقبال می‌کنیم.
 
اپل هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.
 
رگولاتور رقابت انگلیس مشغول تحقیقاتی است تا مشخص شود آیا اپل و گوگل در کاهش رقابت اکوسیستم‌های موبایل نقشی دارند یاخیر. علاوه بر آن نقش دو شرکت در کاهش نوآوری و افزایش قیمت (چه در بخش دستگاه‌ها و چه در بخش کالاها و سرویس‌ها) را بررسی می‌کند.
 
آن دریا کوشلی مدیر ارشد این سازمان می‌گوید: اپل و گوگل بر دروازه‌های اصلی دانلود اپ یا مرورگر وب در موبایل تسلط دارند. ما در تحقیقات خود به امکان چالش برانگیز بودن سلطه شرکت‌های مذکور برای مشتریان و کسب و کارهایی را بررسی می‌کنیم که مردم از طریق موبایل به آنها دسترسی می‌یابند.
 
این درحالی است که هر دو شرکت فناوری آمریکایی علاوه بر انگلیس در نقاط دیگر اروپا نیز با تحقیقات و سختگیری‌های تازه ای روبرو شده‌اند. علاوه بر آنها رگولاتورهای انگلیس در ماه جاری تحقیقاتی درباره شیوه استفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران در تبلیغات دسته بندی شده آغاز کرده‌اند.

​​