فناوری اطلاعات

توسعه 80 درصد خدمات با فرآیندهای نرم‌افزاری کم کد و بدون کد

منبع: همکاران سیستم
مرکز تحقیقاتی گارتنر در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد تا سال 2024 میلادی بیش از 80 درصد محصولات و خدمات تولید شده در حوزه آی‌تی توسط غیر توسعه‌دهندگان ارائه می‌شوند.
 
اینطور که به نظر می‌رسد، فرآیند توسعه نرم‌افزار کم کد یا بدون کد با سرعت فراوان رو به جلو حرکت می‌کند و در این میان محصولاتی نظیر Honeycode ساخته شده در شرکت AWS آمازون، Power Platform مایکروسافت، Appsheet گوگل و دیگر پلتفرم‌ها از جمله Appian، ServiceNow و Zoho بر این جریان اثر گذاشته‌اند.
 
همه‌گیری ویروس کرونا و کمبود توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری روند توسعه‌های کم کد را رونق بخشیده و کاربران تجاری هم اکنون اپلیکیشن‌های موبایلی یا وب مخصوص کسب‌وکارها را که به صفحه گسترده یا پایگاه‌های داده متصل هستند، با فرآیندهای کم کد یا بدون کد توسعه می‌دهند.
 
این جریان فراتر از توسعه کم کد و تغییر مداوم به سمت کاربران تجاری دنبال می‌شود و سازمان‌های فناوری اطلاعات نیز نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از مراکز توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای-به‌عنوان خدمات (SaaS) خریداری می‌کنند.
 
مرکز تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده که هم‌اکنون حوزه آی‌تی در بخش گروه‌های کسب‌وکار به طور میانگین 36 درصد مجموع بودجه آی‌تی خود را هزینه می‌کنند.
 
«راجش کانداسوامی» مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «مشاغل دیجیتال توسط مدیران عامل به عنوان یک فعالیت گروهی دنبال می‌شوند و معنای خود به عنوان بخشی از واحد آی‌تی در سازمان‌ها را از دست داده‌اند».
 

​​