فناوری اطلاعات

ورود شرکت‌های چینی به دنیای چیپ: اوپو روی پردازنده سیگنال تصویر اختصاصی کار می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
اوپو با هدف بهبود کیفیت تصویربرداری دوربین گوشی‌های هوشمند خود روی توسعه پردازنده سیگنال تصویر (ISP) اختصاصی M1 کار می‌کند.
 
این شرکت در سال ۲۰۱۹ نام تجاری «اوپو M1» را ثبت کرد و به فاصله کوتاهی مهندسانی از مدیاتک و Spreadtrum را نیز استخدام کرد. سال گذشته نیز روند استخدام متخصصان ادامه پیدا کرد و تعدادی از مهندسان کوالکام، های سیلیکون و مجددا مدیاتک همکاری خود را با اوپو آغاز کردند. در نتیجه به نظر می‌رسید این شرکت قصد دارد چیپست اختصاصی برای گوشی‌های موبایل خود طراحی کند.
 
یکی از منابع آگاه بازار ادعا می‌کند اوپو روی تراشه اختصاصی M1 کار می‌کند که در واقع پردازنده سیگنال تصویر (ISP) است. پردازنده‌های ISP داده‌های خام را از حسگر دوربین دریافت کرده و با کمک پردازش‌های نرم افزاری، آن را به صورت عکس یا فیلم ارائه می‌دهند.
 
 
در واقع پردازنده سیگنال تصویر وظایف مختلفی از جمله تنظیم رنگ، بهبود شفافیت و حتی کارهای پیچیده‌تری مانند ترکیب فریم‌ها را انجام می‌دهند. هرچه پردازش انجام شده توسط این چیپ‌ها قوی‌تر باشد، کیفیت تصویر نهایی بهتر می‌شود.
 
شرکت‌های دیگری نیز روی توسعه چنین پردازنده‌هایی کار کرده‌اند. گوگل ISP اختصاصی خود را روی گوشی‌های قدیمی‌تر پیکسل پیاده سازی کرده بود که در حال حاضر این فناوری روی چیپست‌های اسنپدراکون موجود است. اوپو نیز همین روار را تاکنون در پیش گرفته بود ولی اکنون قصد دارد با هدف بهبود کیفیت تصویربرداری در دوربین‌های موبایل، پردازشگر سیگنال تصویر مجزایی را توسعه بدهد و دیگر فقط به پردازشگر تصویر روی تراشه اتکا کند.
 
پردازنده ISP اولین محصول تیم کاری پروژه ماریانا (Mariana) است که در آن مهندسانی از اوپو، وان پلاس و ریلمی فعالیت می‌کنند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که پردازنده اختصاصی توسعه یافته در ادامه برای گوشی‌های هوشمند وان پلاس و ریلمی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 
گفتنی است تلاش اوپو برای توسعه چنینی پردازنده‌ای بدین معنی نیست که این شرکت قصد دارد توسعه چیپست اختصاصی اوپو را کنار بگذارد. گفته می‌شود اوپو و شیائومی روی توسعه چیپست ۵G کار می‌کنند که قرار است سال جاری میلادی وارد بازار شود. در حال حاضر شیائومی از پردازنده سیگنال تصویر اختصاصی با نام Surge C1 رونمایی کرده و از آن برای گوشی تاشو می میکس فولد نیز استفاده کرده است.

​​