تلفن همراه

دادگاه کانادا درخواست وکلای هواوی برای پذیرش اسناد جدیدی از بانک HSBC را رد کرد

ICTna.ir - یک قاضی کانادایی درخواست تیم حقوقی منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی برای اضافه کردن یکسری اسنادی که تیم حقوقی او از بانک HSBC به عنوان مستدات پرونده استرداد او به آمریکا دریافت کرده بودند را رد کرد.
 
Meng Wanzhou.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اکنون تیم حقوقی او به مستدات 300 صفحه‌ای از اسناد داخلی بانک HSBC آمریکا از طریق دادگاهی در هنگ‌کنگ دست یافته و می‌خواهد این اسناد به عنوان مدارک جدید وارد پرونده استرداد وانژو به آمریکا شود.
 
هدر هولمز، رئیس دادگستری کانادا که از زمان دستگیری منگ وانژو با این پرونده سر و کار داشته، با این درخواست مخالفت کرده است. او گفته است طی 10 روز آینده دلایل خود در رابطه به این تصمیمش را اعلام خواهد کرد.
 
هواوی کانادا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: ما به تصمیم دادگاه احترام می‌گذاریم اما از خروجی آن متاسفیم. اسنادی که در اختیار داریم، نشان می‌دهد بانک HSBC آمریکا از معاملات هواوی با ایران آگاه بوده است. 
منگ قرار است در دادگاهی که اوایل ماه آگوست برگزار می‌شود، حضور یابد و براساس برنامه قبلی باید جلسه دادرسی استرداد او تا پایان همین ماه به اتمام برسد.
 
منگ 49 ساله، به درخواست ایالات متحده به اتهام گمراه کردن بانک HSBC درمورد کسب و کار هواوی در ایران و در نتیجه نقض مقررات تحریم از سوی این بانک علیه ایران متهم شده است.
 
دادستان‌های آمریكا مدعی هستند که اسکای‌کام به عنوان یک شركت زیرمجموعه و وابسته به هواوی در ایران فعالیت می‌کرده و منگ این رابطه را به درستی بیان نکرده است. طبق ادعای آنها، منگ گفته است كه اسكای‌كام به شرکت ثالثی فروخته شده است درحالیکه به یک شرکت مادری که توسط هواوی اداره می‌شود، فروخته شده بوده است.
 
 ایالات متحده دختر بنیان‌گذار هواوی، رن ژنگفی را متهم کرده است که بانک HSBC را درخصوص روابط تجاری این کمپانی با ایران به اشتباه انداخته و موجب شده تا این بانک تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را نقض کند.
او در دسامبر سال 2018 در فرودگاه ونکوور کانادا به درخواست ایالات متحده دستگیر شد و از آن زمان تاکنون و در حین مراحل دادرسی پرونده‌اش در حبس خانگی به سر می‌برد.

​​