تلفن همراه

WTTxها اپراتور 5G نیستند

ICTna.ir - درحالی‌که مصوبه 305 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به معنای تبدیل شدن این اپراتورها به ارایه‌دهنده خدمات موبایلی 5G نیست اما فرکانس 3500 مگاهرتز که موضوع این مصوبه است و آنها در اختیار دارند، می‌تواند آغازکننده مسیر توسعه نسل پنجم ارتباطات تلفن همراه باشد.
 
5g-100718139-large.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، هر اپراتوری که باند 3500 مگاهرتز و آن دسته از فرکانس‌های موردنیاز توسعه شبکه را در اختیار داشته باشد، می‌تواند نسبت به راه‌اندازی و ارایه سرویس‌های 5G خود اقدام کند. اما اپراتورهای WTTx روی این فرکانس می‌توانند دسترسی به باندپهن ثابت با سرعت بسیار بالا را به مشترکان ثابت یا با حرکت محدود یا به صورت هات‌اسپات در منازل، مجتمع‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری و فروشگاه‌ها ارایه دهند.
 
این اپراتورها عملا به دلیل عدم برخورداری از شبکه گسترده روی باند فرکانسی 3500 مگاهرتز و عدم برخورداری از دسته‌هایی از طیف فرکانسی که بتواند برای آنها پوشش و ظرفیت گسترده ایجاد کنند، به لحاظ ظرفیت، قابلیت ارایه سرویس‌های 5G را ندارند چراکه باندپهن فرکانسی که به آنها داده شده، 60 مگاهرتز است و برای اینکه بتوانند خدمات 5G را ارایه دهند، به حداقل 100 مگاهرتز پهنای باند لازم دارند. بدین ترتیب با این فرکانس نمی‌توانند امکانات 5G را ارایه کنند.
 
گفتنی است، 5G با پهنای باند کمتر از 100 مگاهرتز ممکن است بتواند با ویژگی‌های اولیه این فناوری عرضه شود اما قابلیت پیاده‌سازی ندارد و نسل پنجم ارتباطات که با ویژگی‌های مشخصی شناخته شده است، قطعا به حداقل پهنای باند 100 مگاهرتزی نیاز دارد.
 
در همین حال، برگزاری مزایده واگذاری 40 مگاهرتز فرکانس باقی‌مانده در دستور کار کمیسیون و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار دارد که براساس آن همه اپراتورها می‌توانند با شرکت در این مزایده سهم فرکانسی خود را برای توسعه خدمات جدید دریافت کنند. تعداد تکه‌باندهای قابل واگذاری در این فرکانس هنوز نهایی نشده و پس از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، به زودی اعلام خواهد شد.

​​