فناوری اطلاعات

آذری جهرمی: صیانت کنیم نه ممانعت!

ICTna.ir – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ابراز امیدواری از افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی و رسیدن به سهم 16 درصدی ICT در GDP گفت: برای رسیدن به این هدف باید از این حوزه صیانت واقعی کنیم و برای آنها مانع ایجاد نکنیم.
 
Jahromi tarh.png
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمدجواد آذری جهرمی بعدازظهر امروز در مراسم آنلاین افتتاح پارک علم و فناوری سمنان افزود: در سال 99 به سهم 6.4 درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی رسیدیم و پیش‌بینی می‌کنیم در سال 1400 به عدد 7.4 درصد افزایش یابد.
 
او اظهار داشت: وزارت ارتباطات در توسعه اقتصاد دیجیتال، وظیفه توانمندسازی دارد و در همین راستا با راه‌اندازی طرح نوآفرین به 10 هزار شرکت در مجموعه کسب و کارهای دیجیتال با اسئفاده از منابع دولت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ظرفیت بخش خصوصی و وام وجوه اداره شده برای توسعه کسب و کارهای فضای مجازی کمک شد.
 
به گفته آذری جهرمی، طرح نوآفرین، قوام‌دهنده و پیگیری‌کننده مشکلات در عرصه کسب و کارهای اینترنتی بود که با مصوبه دولت، سازمان فناوری اطلاعات ایران مسوول اجرای آن شد تا از شرکت‌ها از بدو فعالیت تا حصول درآمد 500 میلیون تومان سالیانه پس از سه سال فعالیت حمایت شود. پس از آن پارک‌های علم و فناوری باید شرکت‌های با درآمد سالیانه 500 میلیون تومان را تحویل بگیرد و با درآمد پنج میلیارد تومان در سال تحویل بدهد.
 
او با اشاره به اینکه پیش از این هم پارک‌های فناوری در تهران و مشهد راه‌اندازی شده بودند، تصریح کرد: تمرکز پارک علم و فناوری سمنان روی حوزه کشاورزی و فضایی خواهد بود و سازمان فضایی ایران برای پیگیری روند فعالیت استارتاپ‌ها در آنجا مستقر خواهد شد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سال 96 با آغاز به کار دولت دوازدهم، 50 درصد شهرها تحت پوشش فناوری‌های نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار داشتند، افزود: امروز صد درصد شهرها تحت پوشش 3G  4G هستند و 98.5 درصد جامعه روستاییی نیز به اینترنت و باندپهن دسترسی دارند.

​​