باندپهن

روسیه عملیات فیبرکشی در قطب شمال را آغاز کرد

ICTna.ir- روسیه اعلام کرد اجرای اولین فیبر نوری ارتباطی زیردریایی در قطب شمال را به عنوان بخشی از یک پروژه دولتی برای تامین اینترنت پرسرعت مناطق دورافتاده قطب پس از توقف پروژه مشابه شرکت‌های خصوصی آغاز کرده است.
 
Arctic.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مسکو قصد دارد تا وضعیت ارتباطی و زیرساخت‌های ارتباطی در مناطق دورافتاده شمالی را که قرار است حضور نظامی‌ها در آنها افزایش یابد، بهبود ببخشد و مسیر دریای شمالی را به یکی از مسیرهای اصلی خطوط کشتیرانی تبدیل کند.
 
لینک این کابل که قرار است تا سال 2026 تکمیل شود، 12 هزار و 650 کیلومتر طول ساحل شمالی روسیه از روستای تریبرکا در دریای بارنتز تا دورترین سواحل شرقی ولادیووستک خواهد بود.
 
الکسی استرلچنکو، سرپرست این پروژه با اشاره به اینکه این پروژه 889 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و تمامی آن توسط دولت تامین خواهد شد، گفت: کابل مورد نیاز این پروژه در شهر قطبی مورمانسک با استفاده از فیبر نوری چینی و قطعات روسی ساخته خواهد شد.
 
این پروژه برای اتصال به شبکه کابل‌های ارتباطی جهانی به کابل‌های ارتباطی بیشتری نیاز خواهد داشت و برای این کار به سرمایه خارجی نیاز خواهد بود که در قالب همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک به اروپا و آسیا توسعه خواهد یافت.
 
قرار است توسعه این پروژه، یک پروژه تجاری جداگانه‌ای به شمار برود و برای این کار مذاکرات گسترده‌ای میان شرکت‌هایی از آسیا، اروپا و آمریکا آغاز شده است.
 
این درحالیست که پیش از این پروژه کابلی دیگری توسط مگافون، اپراتور خصوصی روسیه با همکاری Cinia، اپراتور زیرساخت فنلاندی اجرا شده بود که در ماه می سال جاری متوقف شد. در این پروژه یک میلیارد دلاری با نام ارتباط قطب شمال قرار بود کابل ارتباطی از هلسینکی تا توکیا از مسیر شمال روسیه برقرار شود.
 
به نظر می‎رسد مگافون بخاطر عدم رقابت با دولت و همچنین یکسری مشکلات فنی که آن را زیان‌ده می‌کرد، این پروژه را متوقف کرده است و از سوی دیگر عدم دریافت تائیدیه‌های دولتی موجب نگرانی‌های امنیت ملی برای آن شده است.
 
مگافون به رویترز گفته است برای اجرای این پروژه تائیدیه‌های دولتی موردنیاز و ضروری را در اختیار دارد اما در ماه می تصمیم گرفت به منظور بازنگری ساختاری و اقتصادی آن را متوقف کند.

​​