فناوری اطلاعات

پرونده‌ی اپیک گیمز از برنامه‌های گوگل برای تصاحب این شرکت خبر می‌دهد

منبع: زومیت
 
بر اساس مدارک جدیدی که در پرونده‌ی ضد انحصارطلبی اپیک گیمز علیه گوگل مطرح شده است، گوگل قصد داشته تمام یا حداقل بخشی از این شرکت را در اختیار بگیرد.
 
چند وقتی است اپیک گیمز با ادعای انحصارطلبی، مشکلاتی با گوگل و اپل پیدا کرده. این شرکت ناشر و بازی‌ساز که این روزها با فورتنایت در بخش بازی‌های چندنفره آنلاین حضور قدرتمندی دارد، سعی کرده بود با استفاده از سایر مارکت‌ها و پلتفرم‌های مشابه، کمیسیون پرداخت پلتفرم‌های اپ استور و پلی‌استور را دور بزند. این مسئله منجر به حذف فورتنایت از هر دو فروشگاه شد و اپیک‌گیمز در نهایت شکایتی علیه هر دو شرکت تنظیم و آن‌ها را به انحصارطلبی متهم کرد.
 
اما بر اساس مدارک ارائه‌شده در دعوی حقوقی اپیک گیمز و گوگل، غول جستجوی اینترنتی سعی داشته تمام یا حداقل بخشی از اپیک گیمز را در اختیار بگیرد. مدارک مذکور همچنین اطلاعاتی از سیاست‌های ضد رقابتی گوگل که اپیک گیمز در شکایت خود به آن‌ها اشاره کرده است، آشکار می‌کنند. بر همین اساس، گوگل از طریق همکاری مالی با برخی از OEM-ها و سهیم کردن آن‌ها در درآمدهای کسب‌وکار خود، سعی کرده است از نصب سایر فروشگاه‌های اپلیکیشن در گوشی‌های همراه جلوگیری به عمل آورد.
 
تیم سویینی، مدیر اپیک گیمز، در توییتی در این رابطه می‌گوید: مشخص نیست گوگل قصد داشته برای در اختیار گرفتن اپیک گیمز مذاکره کند یا پای نوعی تصاحب اجباری در میان بوده است.
 
بیشتر این مدارک برای انتشار مورد بازبینی قرار گرفته است؛ اما بر اساس همین اطلاعات باقی‌مانده، گوگل آن‌قدر در سیاست‌های انحصاری خود پیش رفته که از طریق به اشتراک‌گذاری سود کسب‌وکار خود با شرکای تجاری، سعی داشته تلاش‌های اپیک گیمز برای فراهم کردن گزینه‌های جایگزین را خنثی کند و برای از بین بردن تهدیدی که از سوی اپیک گیمز متوجه این بازار انحصاری شده بود، برنامه‌هایی برای در تصاحب این شرکت تدوین کند.
 
از سوی دیگر گوگل با دادخواست دادستان کل نیویورک هم روبه‌رو است که در آن به سیاست‌های ضد رقابتی در پلی استور متهم شده. با وجود تمام این درگیری‌ها و شکایت‌ها، کارشناسان می‌گویند گوگل راه درازی برای اثبات منصفانه بودن سیاست‌های خود در پیش دارد.

​​