تلفن همراه

شناسایی عوامل عرضه گذرنامه قلابی سلامت از طریق برنامه تلگرام

منبع: فارس
پلیس ایتالیا روز گذشته از شناسایی تعدادی گروه در اپلیکیشن تلگرام خبر داد که گذرنامه های سلامت قلابی دیجیتال توزیع می کردند تا افراد با استفاده از آنها در محیط های عمومی تردد کنند.
 
 
 به نقل از رویترز، به دنبال شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان گذرنامه های سلامت عرضه شده است. این گذرنامه ها معمولا هولوگرامی دیجیتال یا یک صفحه کاغذی هستند که با کنترل آنها مشخص می شود آیا فرد واکسن کرونا تزریق کرده یا خیر. از این طریق تنها افراد سالم امکان ورود به مکان های عمومی و استفاده از ابزار تفریحی و ورزشی و غیره را خواهند داشت.
 
این گذرنامه های دیجیتال برای افرادی صادر می شوند که حداقل یک دوز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند، آزمایش کرونای آنها منفی شده باشد یا به تازگی بهبود یافته و ابتلای آنها به کرونا به پایان رسیده باشد. در ایتالیا تلاش زیادی برای ترغیب افراد به تزریق واکسن کرونا و سپس صدور گواهی های سلامت صورت می گیرد، اما برخی افراد به بهانه حفظ آزادی های شخصی و خطرات تزریق واکسن حاضر به این کار نیستند و برخی از آنها به دریافت گواهی ها و گذرنامه های قلابی تزریق واکسن متوسل شده اند.
 
پلیس ایتالیا می گوید 32 گروه تلگرامی را که در این کشور گذرنامه های دیجیتال قلابی سلامت صادر می کنند از دسترس خارج کرده است. هر یک از این گروه ها هزاران عضو داشته اند و برای صدور گذرنامه های دیجیتال قلابی سلامت 500 یورو از هر فرد دریافت می کردند. چهار مضمون نیز به جرم هدایت این گروه ها دستگیر شده و تحقیقات از آنها ادامه دارد. در ایتالیا 66 درصد مردم حداقل یک دوز واکسن تزریق کرده اند و 55 درصد مردم هم به طور کامل واکسینه شده اند.

​​