فناوری اطلاعات

پردازنده پرچمدار نسل دوازدهم اینتل با ۱۶ هسته و ۳۰ مگابایت حافظه کش رویت شد

منبع: دیجیاتو
 
اینتل خودش را برای معرفی نسل دوازدهم پردازنده‌های Core موسوم به «آلدر لیک» (Alder Lake) آماده می‌کند و حالا ظاهرا یکی از نمونه‌های قدرتمند این خانواده با نام Core i9-12900K در دیتابیس UserBenchmark مشاهده شده است.
 
این پردازنده نامی ندارد، اما با توجه به مشخصاتش به احتمال زیاد با پردازنده مخصوص دسکتاپ Core i9 روبه‌رو هستیم. این پردازنده به ۱۶ هسته مجهز شده که شامل ۸ هسته مبتنی بر Golden Cove و ۸ هسته مبتنی بر معماری Goldmont است. این پیکربندی به معنای دستیابی به ۲۴ رشته خواهد بود که ۱۶ رشته آن مربوط به هسته‌های قدرتمند و ۸ رشته مربوط به هسته‌های کم‌مصرف هستند.
 
از آنجایی که با یک نمونه از این پردازنده روبه‌رو هستیم، نمی‌توانیم چندان به فرکانسش اعتماد کنیم. با این حال پردازنده پرچمدار نسل دوازدهم اینتل در این بنچمارک فرکانس پایه ۱.۸۰ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۳.۶۵ گیگاهرتز دارد. انتظار می‌رود در نمونه نهایی با فرکانس بالاتری روبه‌رو شویم.
 
 
 
میزان کش برای ۱۰ هسته به درستی نشان داده شده و این نرم افزار ۸ هسته قدرتمند را بطور جداگانه درنظر گرفته، اما هر ۴ هسته کم‌مصرف را به عنوان یک ۱ هسته درنظر گرفته، بنابراین با ۱۰ هسته روبه‌رو هستیم. در مجموع هر هسته قدرتمند ۳ مگابایت حافظه کش L3 دارد و حافظه کش هر ۴ هسته کم‌مصرف به ۳ مگابایت می‌رسد. بنابراین در مجموع پردازنده دسکتاپ Core i9-12900K اینتل با ۳۰ مگابایت حافظه کش L3 از راه می‌رسد.
 
این میزان کش با شایعات گذشته تطابق دارد، بنابراین به احتمال زیاد با همین پردازنده قدرتمند اینتل روبه‌رو هستیم که البته در نهایت با فرکانس بالاتری روانه بازار خواهد شد.
 
در این بنچمارک از یک پلتفرم دسکتاپ اچ‌پی با نام OMEN 45L استفاده شده که از سیستم عامل ویندوز ۱۰ استفاده می‌کند و به ۱۶ گیگابایت رم DDR-3200 مجهز شده، بنابراین پردازنده‌های آلدر لیک احتمالا با رم DDR4 و DDR5 سازگار خواهند بود.

​​