درخواست وزير اقتصاد از گمرک: رجیستری موبایل آنلاین شود

ICTna.ir - احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای خطاب به رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران خواست تا فرایند رجیستری گوشی‌های موبایل مسافری آنلاین و غیرحضوری صورت بگیرد.

 

registry.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، او در نامه خود به گمرک ایران نوشته است: در بازدید میدانی از گمرک فرودگاه امام خمینی، درخصوص رجیستری تلفن همراه شکایات هم‌وطنان از فرایند این موضوع مشاهده گردید.

 

او افزوده است: بررسی‌ها نشان می‌دهد دریافت عوارض جهت رجیستری تلفن همراه به روش فعلى موجب ايجاد فساد به دليل رانت انحصاری واردات شده و حق مسلم مسافرین را تضییع کرده است.

 

خاندوزی با اشاره به اختیارات گمرک ایران که در قانون امور گمرکی تصريح شده است، خواته تا اقداماتی به منظور برطرف شدن مشکلات پیش أمده، انجام گیرد.

 

او از رییس گمرک خواسته با محوریت گمرک جمهوری اسلامی ایران، کارگروهی متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق والا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارب و وزارت ارتباطات تشکیل و ظرف مدت ۱۰ روز فرایند مربوطه به نحوی تنظيم شود که ثبت کلیه تلفن‌های همراه مسافری به جز کالاهای لويس (که مصادق آن در کارگروه تعیین و اعلام می‌شود) و نیز فرایند واردات تجاری این محصولات بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرفا از طريق یک درگاه غیر حضوری انجام شده و از تشکیل صف‌های رجیستری تلفن همراه و کالاهای مشابه و یا مراجعه به سامانه‌های مختلف جلوگیری به عمل آید.

 

همچنین ترتیبی اتخاذ شود تا در مورد تلفن‌های همراه مورد استفاده مسافرين (مستعمل) و یا هدیه‌های همراه مسافرین همانند کالاهای تجاری قلمداد نشده و با کمترین تشريفات و سریع‌ترین زمان رجیستر شوند.


​​