تلفن همراه

آغاز آزمایش دیمنسیتی ۲۰۰۰ توسط تولیدکنندگان: تراشه رقیب اسنپدراگون ۸۹۸

منبع: دیجیاتو
 
 
مدیاتک ظاهرا در حال کار روی چیپست پرچمدار جدیدی به نام دیمنسیتی ۲۰۰۰ است که با لیتوگرافی ۴ نانومتری تولید خواهد شد و اواخر ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ به بازار می‌آید. این چیپست می‌تواند رقیبی برای اسنپدراگون ۸۹۸ کوالکام باشد.
 
مدیاتک هم‌اکنون با دیمنسیتی ۱۱۰۰ و ۱۲۰۰ با اسنپدراگون ۸۸۸ رقابت می‌کند، ولی این دو پردازنده به خاطر هسته‌های خود در برابر چیپست کوالکام قدرت کمتری دارند. گفته شده که مدیاتک برای چیپست خود از هسته Cortex-X2 استفاده خواهد کرد تا حرفی برای زدن در مقابل اسنپدراگون ۸۹۸ داشته باشد.
 
پیش‌تر شایعه شده بود که دیمنسیتی ۲۰۰۰ با لیتوگرافی ۵ نانومتری ساخته می‌شود، اما جدیدترین گزارش به استفاده از لیتوگرافی ۴ نانومتری اشاره می‌کند. قدرت هسته X2 در مقایسه با X1 حداقل ۱۷ درصد بیشتر است و مصرف انرژی آن هم تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. افزون بر این، دیمنسیتی ۲۰۰۰ احتمالا در هسته‌های A710 و A510 هم بهینه‌سازی‌های قابل توجهی خواهد داشت که باعث افزایش عملکرد این چیپست می‌شود. تراشه مدیاتک با معماری ARM v9 ساخته می‌شود که در برخی حوزه‌ها از جمله هوش مصنوعی قدرت بالایی را ارائه می‌کند.
 
دیمنسیتی ۲۰۰۰ در بخش GPU قوی‌تر از اسنپدراگون ۸۸۸ خواهد بود ولی فعلا اطلاعاتی در این باره منتشر نشده است. بر اساس جدیدترین گزارش، دیمنسیتی ۲۰۰۰ تا پایان سال در دسته‌های کوچک به دست مشتریان می‌رسد. به‌علاوه، گفته می‌شود که اولین گروه از تولیدکنندگان آزمایش‌های لازم را آغاز کرده‌اند و اگر همه‌چیز خوب پیش برود، شاید این تراشه همزمان با اسنپدراگون ۸۹۸ معرفی شود.
 
گفتنی است که اسنپدراگون ۸۹۸ هم با فرآیند تولید ۴ نانومتری ساخته خواهد شد. پس این دو تراشه به‌راحتی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و بدیهی است که مقایسه‌های زیادی میان آن‌ها انجام شود. با توجه به این که سامسونگ هم امسال با همکاری AMD روی تراشه قدرتمندتری کار می‌کند، به نظر می‌رسد که سال بسیار هیجان‌انگیزی برای تراشه‌های موبایلی در پیش است.

​​