تلفن همراه

فرآیند رجیستری گوشی‌های مسافری در گمرک ۱۰ ثانیه طول خواهد کشید

منبع: پیوست
 
 
معاون فنی گمرک اعلام کرد فرآیند رجیستری گوشی‌های مسافری در گمرک اصلاح شده و از این پس فقط احراز هویت مسافر در گمرک انجام می‌شود که آن هم ۱۰ ثانیه زمان می‌برد و باقی فرآیند‌ها به‌صورت آنلاین انجام خواهد شد.
 
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک اعلام کرد، براساس خواسته وزیر اقتصاد تمامی ایستایی‌های مربوط به فرآیند رجیستری تلفن همراه در مبادی ورودی کشور باید به حداقل برسد.
 
او در این خصوص توضیح داد: «سایر سامانه‌هایی که به گمرک متصل بودند براساس نظرات کارشناسی، حذف شدند و مقرر شد صرفا با احراز هویت مسافر که بیش از ۱۰ ثانیه طول نمی‌کشد، مسافر اجازه ورود به کشور پیدا کند و فرآیند رجیستری گوشی خود را بعدا به‌صورت آنلاین انجام دهد.‍»
 
فرآیند تهیه سیم‌کارت به نام مسافر، پرداخت حقوق ورودی، کنترل گذرنامه، کنترل تعداد ورود خروج مسافر در یک سال گذشته و میزان استفاده مسافر از تسهیلات واردات گوشی تلفن همراه از جمله فرآیند‌هایی هستند که به دلیل کوتاه شدن احراز هویت در مبادی ورودی کشور، از فرآیند حضوری حذف شدند و به‌صورت آنلاین انجام خواهند شد.
 
به گفته معاون فنی گمرک، فرآیند جدید برای رجیستری گوشی‌های مسافری کامل شده و برای بررسی به وزیر اقتصاد ارجاع شده و به محض تصمیم‌گیری وزیر برای اجرایی شدن، به دستگاه‌های مربوطه، ابلاغ می‌شود.
 
اوایل شهریور ماه بود که احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در اولین روزهای کاری خود و در بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی، دستور داد تا کارگروهی ویژه برای حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک تشکیل شود.
 
بلافاصله پس از این بازدید، خاندوزی نامه‌ای که خطاب به رئیس گمرک فرستاده بود را در اکانت توئیتر خود منتشر کرد. در متن این نامه آمده بود که فرآیند رجیستری مسافری باید توسط کارگروه تعیین شده طرف مدت ۱۰ روز بازنگری شود.
 
پس از انتشار این نامه بسیاری از خبرگزاری‌ها مدعی شدند که فرآیند حضوری رجیستری موبایل مسافری تا ۱۰ روز آینده حذف می‌شود اما سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تاکید کردند که هیچ دستوری برای حذف فرآیند ثبت حضوری گوشی‌های مسافری در مبادی ورودی کشور داده نشده است و از آنجایی که اصلا حذف فرآیند احراز هویت مسافر از مبادی ورودی کشور امکان ندارد، فقط قرار است این فرآیند اصلاح شود.
 
حالا با تازه‌ترین اعلام معاون فنی گمرک، مشخص شد که تصمیم کارگروه تعیین شده بر این است که فقط احراز هویت مسافران به‌صورت حضوری انجام می‌شود و باقی فرآیند به‌صورت آنلاین و تا مدت زمان ۳۰ روز پس از ورود مسافر به کشور امکان‌پذیر باشد.

​​