تلفن همراه

دومینوی حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی ادامه دارد؛ «بلد» قربانی جدید

منبع: دیجیاتو
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد که گوگل در کنار فیلیمو و آپارات، مسیریاب بلد را نیز حذف کرده است. آن طور که بلد به دیجیاتو اعلام کرده این اتفاق در پی تحریم‌های آمریکا صورت گرفته است.
 
اکوسیستم استارتاپی و تجارت الکترونیک ایران که طی یکی دو ماه گذشته درگیر چالشی بزرگ به نام طرح صیانت است از صبح امروز با چالشی جدید دست به گریبان شده است. حذف اپلیکیشن‌های فیلیمو، آپارات و بلد از بستر گوگل‌پلی حاکی از دردسر جدید برای فعالین حوزه تکنولوژی در ایران است.
 
 
آن طور که پیگیری‌های دیجیاتو نشان می‌دهد، بلد نیز همانند فیلیمو و آپارات، ایمیل مشابهی را از گوگل مبنی‌ بر عدم امکان استفاده از گوگل پلی به دلیل بند ۱۶.۵ (قوانین مربوط به تحریم) قوانین توسعه دهندگان دریافت کرده است که در آن اعلام شده گوگل مجبور است اپلیکیشن مسیریاب بلد را به دلیل شرایط تحریم از گوگل پلی حذف نماید.
 
 
 
البته ماجرای حذف اپ‌های ایرانی از اپل و گوگل استور موضوع تازه‌ای نیست و به سال ۹۶ باز می‌گردد. اگرچه کاربران دیوایس‌های اپل همچنان با چالش جدی برای نصب اپ‌های ایرانی رو به رو هستند، اما گوگل تنها برای زمانی خاص و در همان سال اقدام به حذف اپ‌های ایرانی کرد ولی پس از دوره‌ای نسبتا کوتاه، شرایط به حالت عادی بازگشت. به نظر می‌رسد سخت‌گیری‌های گوگل برای کسب‌وکارها و کاربران ایرانی از سر گرفته شده و مشخص نیست دامنه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی تا کجا ادامه خواهد داشت.
 
«آذری جهرمی»، وزیر سابق ارتباطات در گفت‌و‌گویی که با دیجیاتو داشت به موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل اشاره کرده بود و انتشار خبر رونمایی از اندروید کاستومایز شده ایرانی را عاملی بازدارنده در این زمینه دانسته بود که باعث شد تا گوگل عقب نشینی کند. او این موضوع را از فواید شبکه ملی اطلاعات می‌دانست که تاثیرات تحریم‌های حوزه تکنولوژی علیه ایران را کاهش می‌دهد.

​​