تلفن همراه

هواوی ۱۲ درصد از کل پتنت‌های دنیا در زمینه ۶G را در اختیار دارد

 
شبکه ۵G هنوز به طور کامل در بسیاری از کشورهای جهان راه‌‎اندازی نشده است. با این حال شرکت‌های پیشرو فناوری روی نسل بعدی تکنولوژی مخابراتی یعنی ۶G کار می‌کنند. یکی از این شرکت‌های پیشرو هواوی است که تاکنون ۱۲ درصد از کل پتنت‌های دنیا در زمینه ۶G را به خود اختصاص داده است.
 
به گزارش روابط‌عمومی هواوی، بر اساس گزارش خبرگزاری ژاپنی Nikkei Asia، شرکت‌‎های چینی با سرعت بیشتری از سایر شرکت‌‎های ثبت شده در دیگر کشورها برای ورود به عصر جدید ارتباطات تلاش می‌کنند. این گزارش نشان می‌‎دهد که این شرکت‎‌ها موفق به کسب سهم ۴۰.۳ درصدی از کل پتنت‌های مربوط به حوزه ۶G در سراسر دنیا شده‌‎اند. در رتبه بعدی شرکت‌‎ها بر اساس اصالت ثبتی آنها، ایالات متحده آمریکا با سهمی ۳۵.۲ درصدی قرار گرفته و پس از آن نیز ژاپن، کشورهای اتحادیه اروپا و کره جنوبی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌‎اند.
 
خبرگزاری ژاپنی برای دستیابی به آمار فوق، اطلاعات حدود ۲۰ هزار درخواست ثبت پتنت در ۹ زمینه اصلی مورد مطالعه فناوری‌های ۶G مانند مخابرات، فناوری‌های کوانتومی، ایستگاه‌های پایه زمینی و هوش مصنوعی را بررسی کرده است. در بخشی از این گزارش آمده که کشورهای دارای پتنت‌های بیشتر، احتمالا از تکنولوژی‌های سطح بالاتری برخوردار بوده و در ادامه مسیر دنیای فناوری ارتباطات به سمت تجاری شدن شبکه ۶G، تاثیر بیشتری خواهند گذاشت.
 
کارشناسان قبل از این پیش‌بینی می‌کردند که به دلیل اعمال فشار از سوی ایالات متحده آمریکا بر یکی از مهم‌ترین فعالان صنعت مخابرات جهان یعنی هواوی، کار تحقیق و توسعه در مورد شبکه ۶G کشور چین با کندی روبرو شود. با این حال به نظر می‌رسد هواوی توانسته در همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های داخلی، روند رو به رشد خود در این زمینه را ادامه دهد.
 
شرکت هواوی تا سال ۲۰۲۰ به تنهایی کنترل و ساخت بیشتر از ۳۰ درصد از ایستگاه‌های پایه زمینی جهان را در اختیار داشته و با اتکا به همین دانش فنی و عملیاتی بالا در علوم مخابراتی، ۱۲ درصد از پتنت‌های ۶G جهان را تولید کرده است. بیشتر این پتنت‌ها در برگیرنده روش‌هایی برای افزایش کارایی زیرساخت‌های سیار با استفاده از پوشش ماهواره‌ای گسترده در کنار ایستگاه‌های زمینی هستند.
 
انتظار می‌رود که شبکه‌ ۶G در برابر ۵G قادر به ارائه سرعت ارتباطی تا ۱۰ برابر بیشتر باشد. به واسطه این سرعت بسیار بالا، امکان دستیابی انسان به خودروهای خودران سطح ۴ و ۵، سرگرمی‌ها و فناوری‌های بر پایه واقعیت مجازی با کیفیت بسیار بالا و رساندن اینترنت به دورافتاده‌ترین نقاط جهان با صرف انرژی و هزینه کمتر را فراهم می‌کند.
 
از طرف دیگر، کشور ایالات متحده نیز به دانش نرم‌افزاری بالایی در زمینه ۶G دست یافته و شرکت‌هایی مانند کوالکام و اینتل، پتنت‌های زیادی برای ارائه مودم‌ها ۶G گوشی‌های هوشمند به ثبت رسانده‌اند. ژاپن نیز بیشتر تحقیقات خود در این زمینه را بر روی مخابرات نوری و ساخت تجهیزات مورد نیاز شبکه‌های ۶G شهری متمرکز کرده است.
 
اتحادیه بین‌المللی مخابرات که وظیفه قانون‌گذاری و تدوین استانداردهای تبادل داده را بر عهده دارد، قرار است گفت‌وگو حول استانداردهای ۶G را در سال ۲۰۲۴ و با حضور شرکت‌های بزرگ و کشورهای تاثیرگذار برگزار کند. به نظر می‌رسد چین و هواوی با توجه به تعداد پتنت‌های موجود، نقش مهمی در تبیین قوانین این حوزه داشته باشند.

​​