تلفن همراه

مدیر ارشد مالی هواوی با مختومه شدن پرونده‌اش به چین بازگشت

ICTna.ir – منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی پس از توافق با دادستان‌های آمریکایی برای مختومه کردن پرونده کلاهبرداری بانکی او به منظور کاهش تنش در روابط آمریکا و چین آزاد شده و به چین بازگشت.

K2ARDE73ZJMGLGY2GBNPDSGTFU.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در نخستین ساعات توافق صورت گرفته، دو تبعه کانادایی که به محض دستگیری منگ نیز از سوی دولت چین در دسامبر ۲۰۱۸ بازداشت شدند، از زندان آزاد شده و به کانادا بازگردانده شدند. گرچه چین تاکنون موضوع بازداشت دو تبعه کانادایی را بی‌ارتباط به پرونده استرداد مدیر ارشد مالی هواوی به آمریکا عنوان کرده بود.

داستان استرداد او به منبع اصلی اختلافات در روابط سنگین بین پکن و واشینگتن تبدیل شده بوده و مقامات چینی اعلام کردند که برای پایان دادن به بن بست دیپلماتیک باید این پرونده لغو شود.

البته این توافق جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را با سیل انتقاداتی مواجه کرده که معتقدند دولت او در حال تسلیم شدن در برابر چین و یکی از شرکت‌های بزرگ آن است که در مرکز رقابت جهانی فناوری بین دو کشور قرار دارد.

جلسات استماع دادرسی استرداد قضائی مِنگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی به آمریکا با قضاوت هیتر هولمز، قاضی ارشد دادگاه بریتیش کلمبیا در ماه آگوست به پایان رسید و قرار بود در اکتبر ۲۰۲۱ حکم نهایی پرونده استرداد او به آمریکا صادر شود اما این پرونده با توافقات صورت گرفته زودتر از موعد مختومه شد و او به کشورش بازگشت.

رویترز گزارش داده است که ایالات متحده با منگ به توافق منع تعقیب رسیده است و نیکل بوکمن، سرپرست دادگستری آمریکا در بروکلین گفت: هنگام توافق، منگ مسوولیت نقش خود در گمراه کردن یک موسسه مالی جهانی را برعهده گرفت.

EHO3EHL77ZKBLLU2T4MAR2IMS4.jpeg

این توافق فقط مربوط به منگ است و وزارت دادگستری ایالات متحده گفته که خود را برای محاکمه هواوی آماده می‌کند و منتظر اثبات پرونده خود در دادگاه است.

چین از هرگونه اظهار نظر رسمی در این باره خودداری کرده اما یک منبع آشنا با این موضوع به رویترز گفته است که منگ، دختر رن ژنگفی، موسس هواوی با یک پرواز کانادا را به مقصد شنژن ترک کرد.

منگ ۴۹ ساله در دسامبر سال ۲۰۱۸ در فرودگاه بین‌المللی ونکوور کانادا به درخواست آمریکا به اتهام نقض قوانین تحریم علیه ایران و پنهان‌کاری و گمراه کردن بانک HSBC در معاملات هواوی با ایران دستگیر شد.

پس از آن چین هم دو تبعه کانادایی را به جبران این اقدام کانادا به جرم جاسوسی بازداشت کرد اما پکن هرگونه ارتباط میان دستگیری آنها با پرونده منگ را رد کرد و اکنون با به پایان رسیدن قائله، چین نیز آنها را آزاد کرد.

در نهایت، منگ عصر روز جمعه از راه دور در یک دادگاه فدرال حاضر شد و وزارت دادگستری اعلام کرد قطعنامه‌ای را برای اتهامات علیه وی تنظیم خواهد کرد اما در نهایت با توافقات صورت گرفته میان آمریکا و چین، دوران بازداشت خانگی او در کانادا پایان یافت و به چین بازگشت.


​​