تلفن همراه

پایان وقت‌کشی کانادا !

منبع: ایسنا
 
کانادا پس از سه سال وقت کشی، سرانجام تا چند هفته دیگر درباره ممنوعیت استفاده از تجهیزات 5G ساخت شرکت هواوی تصمیم خواهد گرفت.
 
اظهارات جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درباره این تصمیم که به مدت سه سال در حال بررسی بوده است، نخستین اظهارات وی پس از آزاد شدن منگ وانژو، مدیرمالی هواوی از بازداشت خانگی در ونکوور در هفته گذشته و بازگشت وی به چین است. وی به مدت سه سال برای جلوگیری از استرداد به آمریکا در کانادا مبارزه کرد. همزمان دو کانادایی که مدت کوتاهی پس از دستگیری خانم منگ در سال ۲۰۱۸ توسط چین به اتهام جاسوسی دستگیر شده بودند، چند ساعت پس از آزاد شدن مدیرمالی هواوی آزاد شدند و روز شنبه به کانادا برگشتند.
 
آمریکا متحدانش را برای ممنوعیت استفاده از تجهیزات هواوی در شبکه های 5G با این ادعا که تجهیزات این شرکت امنیت ارتباطات را تضعیف می کند، تحت فشار قرار داده است. شبکه فایو آیز (پنج چشم) متشکل از کشورهای کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا و نیوزیلند است و کانادا تنها عضوی از این گروه است که هنوز درباره هواوی موضع گیری رسمی نداشته است.
 
تاکنون کانادا اعلام کرده بود منتظر گزارشهای سرویسهای اطلاعاتی است تا تصمیم نهایی را بگیرد. منابع آگاه اظهار کرده اند که کانادا عملا هواوی را محدود کرده اما به دلیل نگرانی از سرنوشت دو کانادایی زندانی مایل نبود علنا این موضوع را اعلام کند.
 
شرکتهای بِل کانادا و تلوس که بزرگترین اپراتورهای کانادا هستند، ژوئن سال گذشته با شرکتهای سوئدی اریکسون و فنلاندی نوکیا برای ساخت شبکه های مخابراتی نسل پنجم پیمان همکاری بستند و هواوی را که از تجهیزات شبکه نسل چهارم آن استفاده کرده بودند از این پروژه کنار گذاشتند.
 
ترودو گفت: ما در واقع مشاهده می کنیم بسیاری از شرکتهای مخابراتی کانادا هواوی را از شبکه های خود کنار می گذارند و به شکلی عمل می کنند که هواوی به عنوان یک شرکت در فعالیت آنها حضور نداشته باشد.
 
بر اساس گزارش رویترز، تصمیم کانادا بعید است پیش از تشکیل دولت جدید اعلام کرد. ترودو روز سه شنبه اعلام کرد در کابینه جدید خود ماه آینده سوگند یاد خواهد کرد.
 

​​