فناوری اطلاعات

زبان سوئیفت اپل به‌روز شد

منبع: همکاران سیستم
شرکت اپل نسخه جدید زبان برنامه‌نویسی خود موسوم به «سوئیفت 5.5» را که آخرین ویرایش منبع باز این پلتفرم محسوب می‌شود و برای توسعه سیستم‌های عامل iOS، macOS و … به کار می‌رود، روانه بازار کرد.
 
اپل نخستین بار «سوئیفت 5.5» را ژوئن امسال در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان WWDC با عنوان «همزمانی سوئیفت» معرفی کرد. این شرکت توضیح داد این نسخه جدید برای برنامه‌نویسان همزمان و غیرهمزمان کاربرد دارد و در اصل باعث بهبود مدیریت، توزیع آسان‌تر بسته‌ها و انتشار بسته‌های استاندارد کتابخانه‌ها می‌شود.
 
یکی از تغییرات قابل‌توجه در نسخه جدید این است که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند بسته‌ها را از صفحه جست‌وجو در IDE اپل، Xcode یا محیط‌های توسعه یکپارچه به شکل مستقیم دریافت کنند.
 
به اصطلاح «مجموعه‌های بسته» یا لیست‌های انتخابی بسته‌ها، توزیع و مصرف مجموعه بسته‌ها در این نسخه جدید برای مصارف خاص آسان‌تر می‌شود. مدیر بسته‌ها در «سوئیفت 5.5» همچنین پشتیبانی از مجموعه بسته‌ها را نیز در اختیار دارد.
 
لازم به ذکر است شرکت اپل نخستین بار در سال 2014 میلادی از زبان برنامه‌نویسی سوئیفت به عنوان جایگزین مدرن برای Objective-C رونمایی کرد و این پلتفرم به سرعت به زبان برنامه‌نویسی اصلی برای ساخت اپلیکیشن‌های مخصوص iOS و macOS تبدیل شد.
 
با این حال، طبق نظرسنجی توسعه‌دهندگان 2021 مرکز Stack Overflow مشخص شد تنها 5 درصد از برنامه‌نویسان به طور مرتب از سوئیفت استفاده می‌کنند و براین اساس سهام آن نسبت به زبان Kotlin که برای اپلیکیشن‌های اندروید گوگل استفاده می‌شود، کوچک‌تر است. سوئیفت همچنین نسبت به جاوا، جاوااسکریپت و پایتون نیز محبوبیت کمتری دارد.ش

​​