تلفن همراه

راه‌اندازی سامانه پرداخت بلیت مترو با فناوری تشخیص چهره در مسکو

ICTna.ir - مسکو در راستای گسترش شبکه متروی خود از سامانه پرداخت کرایه با استفاده از فناوری تشخیص چهره در بیش از ۲۴۰ ایستگاه مترو برای اولین بار در جهان رونمایی کرد.

NG3FD2LCUNNHNLPOOA4XBY2QSU.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پایتخت روسیه با ۱۲.۷ میلیون جمعیت، یکی از بزرگترین سامانه‌های نظارت ویدیویی را در اختیار دارد و پیش از این از فناوری تشخیص چهره برای قرنطینه اجباری کووید ۱۹ استفاده شده بود و معترضان سیاسی شرکت‌کننده در اعتصابات معتقدند پلیس از آن برای دستگیری و بازداشت‌‌های پیشگیرانه استفاده کرده است.

مقامات شهری مسکو اکنون این سرویس را ارایه داده‌اند تا از تشخیص چهره برای پرداخت کرایه مترو استفاده شود که در ورودی‌های ایستگاه‌ها با نام «پرداخت چهره» مجهز به دوربین نصب شده‌اند.

ماکسیم لیکسوتف، رییس بخش حمل و نقل پایتخت روسیه در اطلاعیه‌ای گفته است: مسکو اولین شهر در جهان است که این سامانه در این وسعت را پیاده‌سازی کرده و استفاده از آن اختیاری است و سایر روش‌های پرداخت نیز همچنان وجود دارد.

برای استفاده از این سامانه، مسافران باید عکس خود را ارایه داده و آن را به کارت بانکی و متروی خود از طریق اپلیکیشن مترو مسکو متصل کنند. مسافران برای استفاده از مترو باید برای سرویس «پرداخت صورت» ثبت‌نام کنند و با نگاه کردن به دوربین این سامانه در ورودی ایستگاه قطار وارد شوند.

بخش حمل و نقش شهری مسکو گفته است که اطلاعات مسافران به طور امن رمزگذاری خواهد شد و گروه‌های حقوق بشری معتقدند این سامانه حریم خصوصی و حقوق بشر را به خطر می‌اندازد.


​​