تلفن همراه

هند احتمالا تمام گوشی‌ها را قبل از ورود به بازار این کشور، بطور کامل بررسی می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
هند با هدف بررسی امنیتی موبایل‌هایی که در بازار این کشور به فروش می‌رسند، ممکن است به زودی دستگاه‌ها را قبل از عرضه به بازار هم از نظر سخت افزاری و هم از نظر نرم افزاری مورد بررسی قرار دهد.
 
به نظر می‌رسد هند قصد دارد از سازندگان گوشی‌های هوشمند بخواهد قبل از عرضه دستگاه‌های خود در بازار این کشور، اجازه کالبدشکافی آنها را بدهند. به غیر از کالبدشکافی سخت افزاری، به احتمال زیاد گوشی‌های هوشمند باید از نظر نصب نرم افزارهای مختلف نیز مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود برنامه‌ای با اهداف جاسوسی روی آن نصب نشده باشد.
 
ظاهرا درگیری‌های مرزی هند و چین در اوایل سال جاری میلادی در اتخاذ چنین تصمیمی بی‌تاثیر نبوده است. به نظر می‌رسد دولت هند در تلاش است تا از شهروندان خود محافظت کند و به همین منظور چنین رویکردی را دنبال می‌کند.
 
 
پیش از این نیز گفته شده بود که وزارت مخابرات (DoT) این کشور روی تهیه فهرستی از شرکت‌های مورد اعتماد برای عرضه موبایل در هند کار می‌کند. اما به نظر می‌رسد اکثر سازندگان گوشی‌های هوشمند چینی در این فهرست قرار نخواهند گرفت یا حداقل از نظر سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه‌های تولید شده توسط چینی‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
 
در میان شرکت‌هایی که زیر ذره بین بررسی دولت هند قرار دارند، نام هواوی و ZTE دیده می‌شود. با این وجود این بدان معنا نیست که محصولات تولید شده توسط شرکت‌های چینی تنها مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اگر هند چنین تصمیمی بگیرد، برخی قوانین تجارت بین‌المللی را نقض می‌کند. حتی اگر هند تنها بخواهد چنین کاری را برای تولیدات چینی انجام دهد، درنهایت مجبور است برخی محصولات سایر کشورها را نیز در همین برنامه قرار دهد تا تولیدات چین در مرکز توجه قرار نگیرند و اینطور به نظر برسد که طرحی کلی در دستور کار قرار گرفته است.
 
البته گفتنی است که دولت هند نمی‌خواهد با اتخاذ چنین تصمیمی موجی از نگرانی را در شرکت‌های تولیدکننده به وجود بیاورد،‌ اما باید اطمینان حاصل کند که هیچ مسئله امنیتی در این بین وجود ندارد. گفتنی است در برخی منابع خبری به این نکته اشاره شده که اگر تولیدات چینی از نظر امنیت مشکلی ندارند، نباید نگران چنین تصمیمی باشند.

​​