فناوری اطلاعات

قطع اینترنت و ارتباطات تلفنی در سودان در پی کودتای نظامی

منبع: دیجیاتو
 
ارتش سودان با کودتا، کنترل این کشور را در دست گرفته و در این میان دسترسی به اینترنت و حتی تلفن را در این کشور قطع کرده است. در نتیجه شهروندان نمی‌توانند به اینترنت ثابت و موبایل وصل شوند.
 
به گفته نت‌بلاکس، سازمانی که وضعیت قطعی اینترنت در جهان را ردیابی می‌کند، پس از به قدرت رسیدن ارتش، اختلال چشمگیری در ارتباط اینترنت ثابت و موبایل در سودان ایجاد شده. به گفته این گروه، معیارهای ارتباطی گزارش‌های کاربران مبنی بر اختلال در اینترنت را تایید می‌کنند و ارتباط در این کشور قطع شده است.
 
نت‌بلاکس گفته چنین اختلالی جریان آزاد اطلاعات را محدود می‌کند و خبرگزاری‌ها نمی‌توانند حوادث سودان را گزارش کنند. در کنار اینترنت، گفته می‌شود ارتباط تلفنی هم در این کشور قطع شده است.
 
 
 
ارتش سودان پس از به قدرت رسیدن، دولت انتقالی را چندین ساعت پس از دستگیری نخست وزیر منحل کرد و هزاران نفر به نشانه اعتراض به خیابان‌ها ریختند. دستگیری‌های دوشنبه پس از افزایش تنش میان رهبران نظامی و مدنی سودان صورت می‌گیرد. یک کودتا ناموفق در سپتامبر، وضعیت این کشور را حساس‌تر کرد.
 
«عبدالله حمدوک»، نخست وزیر سودان، «ابراهیم الشیخ»، وزیر صنعت، «حمزه بلول»، وزیر اطلاعات و «محمد الفیکی سلیمان»، عضو شورای حکومت ملی از سوی نظامیان دستگیر شده‌اند.
 
ارتش سودان هنوز درباره قطعی اینترنت و تلفن در این کشور اظهارنظری نکرده، اما گفته در آینده نزدیک یک کابینه با افراد با صلاحیت تشکیل می‌دهد.
 
این اولین باری نیست که سودان با کودتای نظامی روبه‌رو می‌شود. از سال ۱۹۵۶ که سودان از بریتانیا و مصر اعلام استقلال کرد، چندین بار این کشور کودتا را تجربه کرده است. در سال ۱۹۸۹ در نتیجه یکی از این کودتاها، «عمر حسن البشیر» به قدرت رسید. البشیر در اوایل سال ۲۰۱۹ پس از اینکه ارتش کنترل کشور را در دست گرفت، مجبور به استعفا شد.

​​