تلفن همراه

گزارش مالی فصل سوم ۲۰۲۱ فیسبوک: کاهش درآمدها به علت ویژگی حریم خصوصی اپل

منبع: دیجیاتو
 
فیسبوک با انتشار گزارش مالی خود در فصل سوم ۲۰۲۱ نشان داد که عملکردی بهتر از انتظار داشته است. با این حال، ظاهرا تغییرات اپل در سیستم حریم خصوصی iOS به درآمد تبلیغاتی این شرکت ضرر وارد کرده و زبان مارک زاکربرگ را به انتقاد گشوده است.
 
فیسبوک در جلسه گزارش مالی خود اعلام کرد که در سه‌ماهه سوم امسال به ازای هر سهم ۳.۲۲ دلار عایدی داشته در حالی که تحلیل‌گران عایدی ۳.۱۹ دلاری را پیش‌بینی می‌کردند. درآمد این شرکت ۲۹.۰۱ میلیارد دلار بوده و در حال حاضر ۱.۹۳ میلیارد کاربر فعال روزانه دارد. تعداد کاربران فعال ماهانه این شرکت ۲.۹۱ میلیارد نفر است و متوسط درآمد از هر کاربر به ۱۰ دلار رسیده است.
 
به دنبال انتشار این گزارش، سهام فیسبوک در بازار معاملات با رشد مواجه شد. این شرکت همچنین قرار است ۵۰ میلیارد دلار از سهام خود را بازخرید کند. فیسبوک انتظار دارد که در فصل چهارم ۲۰۲۱ حدود ۳۴ میلیارد دلار درآمد داشته باشد. مارک زاکربرگ گفت پیش‌بینی آن‌ها از درآمد فصل چهارم زیر سایه تردید پیرامون تغییرات حریم خصوصی iOS و البته عواملی مثل همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته است. او ادعا می‌کند که اپل نه فقط به فیسبوک بلکه به میلیون‌ها کسب و کار کوچک و کل حوزه تبلیغات آسیب زده است.
 
مدیرعامل فیسبوک گفت: «همان‌طور که انتظار می‌رفت، در فصل جاری به لحاظ درآمدی با مشکلاتی از جمله تغییرات اپل روبرو شدیم که در این دوره سخت اقتصادی نه فقط بر کسب و کار ما بلکه بر میلیون‌ها کسب و کار کوچک اثر منفی گذاشت. «شریل» و «دیو» در ادامه بیشتر در این باره صحبت می‌کنند اما اصل کلام این است که انتظار داریم در طول زمان با سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌دهیم این چالش‌های منفی را پشت سر بگذاریم.»
 
«شریل سندبرگ»، مدیر ارشد عملیات فیسبوک گفت تغییرات حریم خصوصی iOS به کسب و کار تبلیغات اپل برتری داده است. او مدعی شد که حالا هدف‌گذاری دقیق تبلیغات یا پیگیری کمپین‌های تبلیغاتی سخت‌تر شده است. از سوی دیگر، «دیو ونر»، مدیر ارشد امور مالی فیسبوک گفت اگر تغییرات iOS رخ نمی‌داد این شرکت می‌توانست نسبت به فصل دوم امسال رشد متوالی داشته باشد.

​​