تلفن همراه

بررسی واردات آیفون در کمیسیون اصل ۹۰

ICTna.ir - نمایندگان عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی قرار است موضوع واردات کالاهای لوکس را با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت بررسی کنند.

iPhone.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در جلسه روز یکشنبه، ۹ آبان ماه ۱۴۰۰، موضوع واردات کالاهای لوکس به ویژه گوشی‌های لوکس آمریکایی در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است، رهبر انقلاب  دوم شهریور سال ۹۹ در دیدار مجازی با هیات دولت خاطرنشان کردند: گاهی واردات به کشور لوکس است یعنی هیچ نیازی به آن نیست. شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی (آیفون) در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد یورو ارز تخصیصی داده شده است. البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.

پیش از آن تامین ارز نیم میلیاردی  برای واردات گوشی لوکس آن هم از نوع آمریکایی سر و صدایی کرده بود که اعتراض رهبر انقلاب اسلامی را به دنبال داشت.

همچنین ممنوعیت واردات گوشی با ارزش بالای ۳۰۰ یورو هم که در راستای مدیریت منابع ارزی و تجدید نظر در تخصیص ارز به اجناس لوکس و غیرضروری باتوجه به شرایط خاص کشور و لزوم صرفه‌جویی هرچه بیشتر در مصارف ارزی مطرح شده بود، با مخالفت برخی وزرای وقت روبه رو شده بود و اکنون موضوع در دستور کار کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار گرفته است.

 

 


​​