رسانه‌های اجتماعی

رهبران گروه ۲۰ در مورد حداقل نرخ مالیات غول‌های فناوری به توافق رسیدند

منبع: دیجیاتو
 
اپل، گوگل و سایر غول‌های فناوری با تصمیم گروه ۲۰ ممکن است به‌زودی با مالیات‌های قابل توجهی روبرو شوند و ظاهرا نمی‌توانند از حداقل نرخ مالیات تعیین شده فرار کنند. سران گروه ۲۰ در نشست رم در مورد حداقل نرخ مالیات این شرکت‌های بزرگ فناوری به توافق رسیدند.
 
براساس توافق صورت گرفته، شرکت‌های بزرگ فناوری احتمالا به زودی مجبور می‌شوند مالیات‌های قابل توجهی را بدون توجه به خلاها و مسایل مالیاتی که قبلا داشتند، بپردازند. رهبران گروه ۲۰ به توافقی رسیده‌اند که شرکت‌های بزرگ، حداقل نرخ مالیات جهانی ۱۵ درصد را پرداخت کنند. این توافق‌نامه روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) رسما به امضا رسید و از سال ۲۰۲۳ اجرایی می‌شود.
 
 
سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در مصاحبه مطبوعاتی در این مورد به این موضوع اشاره کرده که چنین اقدامی می‌تواند حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از شرکت‌های سراسر جهان جذب کند.
 
این قرارداد می‌تواند مانع از به حداکثر رساندن سود و فرار از مالیات غول‌های فناوری مانند آمازون، اپل، گوگل، متا و نتفلیکس شود. اگر چنین توافقی باعث جذب چنین سرمایه‌ای شود،‌ دولت‌ها می‌توانند خدمات عمومی را بهتری را ارائه بدهند و از آن برای حل مشکلاتی مانند بحران تغییرات آب و هوایی استفاده کنند.
 
با این وجود، انتقادهای بسیاری نیز در مورد این توافق نامه مطرح می‌شود. همچنین نگرانی‌هایی نیز در مورد این توافق مطرح شده است که باید دید در زمان اجرای طرح، قضیه یه چه صورت پیش خواهد رفت. از سوی دیگر برخی معتقد هستند که چنین رویکردی تنها روی عملکرد تعداد بسیار محدودی از شرکت‌ها تاثیرگذار خواهد بود و رقمی در حدود کمتر از ۱۰۰ شرکت در معرض پرداخت چنین مالیات‌هایی قرار می‌گیرند.
 
باید دید آیا چنین انتقادهایی می‌تواند این روند را با شکست روبرو کند یا در نهایت چنین رویکردی منجر به برقراری عدالت مالی بیشتری در حوزه درآمد زایی و پرداخت مالیات شرکت‌های بزرگ و فعال در حوزه فناوری منجر خواهد شد.

​​