فناوری اطلاعات

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: درباره احتمال حمله سایبری به سامانه کارت سوخت اجماع نظری صورت نگرفت

ICTna.ir - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز در جلسه‌ای با نمایندگان دستگاه‌های مختلف موضوع اختلال در سامانه کارت سوخت را مورد بررسی قرار داد اما درباره علت آن اجماع نظری صورت نگرفت و احتمال نفوذ یا حمله سایبری با منشا داخلی یا خارجی قوت گرفت.

Meshkini.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در این جلسه نمایندگان وزارتخانه‌های نفت و اطلاعات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان پدافند غیرعامل حضور داشتند و درباره بازدارندگی در مقایب خرابکاری‌های سایبری بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای در این باره به خانه ملت گفته است: نمایندگان دستگاه‌های حاضر در این جلسه گزارش‌هایی درباره درباره تدابیر و تصمیمات لازم برای محکم‌تر کردن ساختار دفاعی در بخش سایبری ارایه کردند.

به گفته او، دستگاه‌ها در گزارشات خود متذکر شدند که چنین خرابکاری را در آبان ماه پیش‌بینی می‌کردند و آمادگی نسبی در این زمینه داشتند.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، واکنش سریع دستگاه‌ها مانع آسیب‌های گسترده این خرابکاری شد و باتوجه به گزارش دستگاه‌های حاضر در جلسه امروز، اجماع نظری درباره علت بروز این خرابکاری وجود ندارد و بررسی‌ها هنوز ادامه دارد.

او تصریح کرد: منشاء این خرابکاری ممکن است خارجی یا داخلی باشد و بحث نفوذ یا حمله سایبری ممکن است اما هنوز در این زمینه به قطعیت نرسیده‌‌اند.

عباس‌زاده مشکینی با بیان اینکه مولفه نفوذ در حادثه اخیر دور از انتظار نیست، گفت: کمیته تخصصی کمیسیون امنیت ملی این مسئله را بررسی بیشتر خواهد کرد سپس گزارش تکمیلی در کمیسیون قرائت می‌شود.


​​