امنیت

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ۱۰۰ میلیارد دلار از هزینه‌های برون مرزی شرکت‌ها را کاهش می‌دهند

منبع: پیوست
 
شبکه ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌تواند ۱۰۰ میلیاد دلار از هزینه‌ تراکنش‌‌های شرکت‌ها، در پرداخت‌های برون مرزی بکاهد.
 
در گزارشی که از سوی جی‌پی‌مورگان، بزرگترین بانک آمریکا و شرکت مشاوره الیور ویمان با نام «باز کردن قفل ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش در پرداخت‌های میان مرزی» منتشر شده برآورد شده که حدود ۲۴ هزار میلیارد دلار هر ساله میان مرزها جابه‌جا می‌شوند و بانک‌ها بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار هزینه برای این تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. این گزارش هزینه‌های پنهان مثل خواب نقدینگی و تاخیر را در نظر گرفته نشده‌است.
 
جانسون اکبرگ، همکار الیور ویمان در بیانیه‌ای در این باره می‌گوید: «این موضوع که CBDCها مشکلات دشوار پرداخت‌های برون مرزی را رفع می‌کنند بسیار متقاعد کننده است. بانک‌های میانجی ارسال کننده و دریافت کننده‌ای که امروز پرداخت‌های برون مرزی را پردازش می‌کنند بهینه نیستند و معمولا هزینه تراکنش بالا، زمان طولانی و عدم شفاف سازی را درمورد وضعیت پرداخت‌ها به دنبال دارند.»
 
بحث و مکالمه درمورد CBDCها که با محور‌های رمزارز و تکنولوژی بلاک‌چین انجام می‌گیرد می‌تواند به تراکنش‌های خرد یا تراکنش‌های عظیمی که این گزارش بر آن تمرکز دارد مربوط شود.
 
در سال‌های اخیر طرح‌های بسیاری برای تراکنش‌های عظیم از سوی شرکت‌های خصوصی، بانک‌های تجاری و بانک‌های مرکزی اشاره شده اما هیچکدام شبکه‌ای متشکل از چندین ارز دیجیتال بانک مرکزی (mCBDC) را شامل نمی‌شوند.
 
این گزارش از منطقه ASEAN و اطرافش یعنی برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام استفاده می‌کند که با ۱۰ ارز حدود ۷ درصد از معاملات برون مرزی جهان را به خود اختصاص می‌دهند.
 
جی‌پی مورگان مدلی را برای mCBDC ایده‌آل پیشنهاد می‌دهد که فرایند صدور و آزادسازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تا تبدیل و انجام تراکنش در صرافی‌های ارز خارجی را شامل می‌شود. این گزارش همچنین به فرصت‌های جدیدی در جهان بانکداری اشاره دارد که اجرای کامل طرح ارزهای‌ دیجیتال بانک مرکزی آن را محقق می‌کند.
 
ناوین ماللا، رئیس سیستم‌های سکه‌ای جی‌پی‌مورگان می‌گوید: «توسعه CBDCها ممکن است فرصت‌های جدید و ملموسی مثل دسترسی به mCBDC براساس اشتراک یا خدمات مدیریت پول مبتنی بر قرارداد هوشمند را ایجاد کند.»

​​