تلفن همراه

مجید سلطانی: حاکمیت از صنعت ICT کشور حمایت کند/ روند درآمدی اپراتورها استاندارد شود

منبع: سیتنا
«مجید سلطانی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا پیرامون دلیل اصلی کندی سرعت اینترنت در کشور و اقداماتی که دولت طی این مدت برای رفع این مشکل انجام داده است، گفت: در تمام اپراتورهای دنیا مصرف و کیفیت شبکه به صورت سیستمی رصد می‌شود. زمانی که وارد مهر شدیم، شاهد انبوه کلاس‌های مجازی دانش آموزان و دانشجویان بودیم که مصرف اینترنت روند صعودی داشت، اما در تعطیلات نیز افت مصرف نداشتیم.
 
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، اظهار کرد: اول تعطیلات تابستان افت مصرف کوتاهی داشتیم و در ماه بعد این افت جبران شد و در پایان شهریور میزان مصرف صعودی شد.
 
وی ادامه داد: با مقایسه آخر شهریورماه با آخر خردادماه، می‌بینیم که کل مصرف در شهریورماه نسبت به خردادماه بیشتر شده است و زمانی‌که از شهریورماه وارد مهرماه شدیم، رشد لحظه‌ای صعودی در مصرف پهنای باند داشتیم که این موضوع یک شک در شبکه وارد کرد.
 
سلطانی، خاطرنشان کرد: این موضوع برای تمام دست اندرکاران شبکه از سازمان تنظیم به عنوان سیاست‌گذار گرفته تا اپراتورها به عنوان مجری، اینکه مشتریان دچار مشکل نشوند بحث مهمی است و شبکه را شبانه روزی رصد می‌کنند و با دستور وزیر محترم ارتباطات و ابلاغیه‌های سازمان تنظیم، اپراتورها از راه‌های مختلف به رفع مشکلات پرداختند. در موارد اینچنینی گره‌ها باید شناسایی شوند و مشکلات حل شوند تا کیفیت مصرف پهنای باند برای مشترکین به حد نرمال برسد.
 
وی، اظهار کرد: چنین مواردی به بحث‌های درآمدی اپراتورها بر می‌گردد و ما باید پیش‌بینی کنیم که ۲۰ تا ۳۰ درصد توان شبکه را بیشتر از نیاز مردم داشته باشیم که در موارد خاص از ظرفیت اضافی استفاده کنیم، اما به خاطر کمبود منابع مالی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم که اگر یک شک وارد شد مشترکین دچار مشکل نشوند.
 
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، در ادامه گفت‌وگو با سیتنا، گفت: امیدواریم که مقاومت‌هایی که در دوره گذشته بود با تغییر و تحولات جدیدی که در کشور صورت گرفته رفع و روند درآمدی اپراتورها استاندارد شود و متناسب با تمام اپراتورهای دنیا باشد و از صنعت ICT در کشور توسط حاکمیت حمایت شود.
 
وی، ادامه داد: در کشورهای پیشرفته که شرکت‌های حوزه ICT خصوصی هستند، به دلیل حساسیت و نیاز مردم، دولت‌ها از شرکت‌های خود حمایت می‌کنند و امیدواریم حمایت‌ها در داخل نیز توسعه یابد و با وضع قوانین مناسب‌تر و تخصیص اعتبار سالیانه و پیش‌بینی در بودجه، رشد جهشی در صنعت ICT کشور در سال‌های آینده رخ دهد.
 
سلطانی در پایان تاکید کرد: امیدواریم با همت رسانه‌ها بتوانیم با کمک هم به موقع گره‌ها را باز کنیم و سود و بهره‌ای را برای مردم داشته باشیم.

​​