تلفن همراه

تماشا کنید: شبکه‌های اجتماعی و فاصله‌های عاطفی

منبع: فارس
استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی باعث شده بسیاری از فرزندان، زمانی که در جمع خانواده هستند اغلب با گوشی‌های هوشمند خود مشغول باشند و کمتر با اعضای خانواده صحبت کنند.
 
 
 با وجود تأثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی در کاهش فاصله افراد و سرعت انتقال اطلاعات، ظهور این پدیده باعث کاهش ارتباط رو در روی افراد با یکدیگر شده است. تحقیقات نشان داده کاربران شبکه‌های اجتماعی کمتر به دیدار دوستان و بستگان خود می‌روند و بیشتر ترجیح می‌دهند ارتباطات خود را در این شبکه‌ها دنبال کنند.
 
استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی باعث شده بسیاری از فرزندان هنگامی‌که در جمع خانواده هستند اغلب با گوشی‌های هوشمند خود مشغول باشند و کمتر با سایر اعضای خانواده صحبت کنند. این روند باعث بروز نگرانی والدین و شدت گرفتن نگرش منفی آن‌ها نسبت به رسانه‌های جدید شده که موجب دگرگون شدن شیوه تعامل و خدشه‌دار شدن روابط عاطفی آن‌ها می‌شود. به این ترتیب شبکه‌های اجتماعی با تأثیرگذاری بر الگوی روابط خانوادگی باعث ایجاد فاصله عاطفی در خانواده‌ها شده است. حال چه باید کرد؟ نخستین گام این است که اعضای خانواده باید از نیازهای روانی یکدیگر مطلع شوند و با گفت‌وگو و حرف زدن به دنیای هم نزدیک‌تر شوند. همچنین با خوب گوش دادن به صحبت‌های یکدیگر به نیازهای عاطفی و احساسی همدیگر توجه کنند. درباره مختصات و کارکرد شبکه‌های اجتماعی صحبت و قوانینی برای مدیریت استفاده از آن تعیین کنند.

​​