تلفن همراه

ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی برای رانندگان بریتانیایی

منبع: آی تی ایران
استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی به معضلی بزرگ برای کشورهای مختلف تبدیل شده و دولت بریتانیا اخیرا و برای مقابله با این رفتار خطرآفرین، سخت‌گیری‌های قانونی بیشتری را علیه استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی اعمال کرده است.
 
تا پیش از این، ارسال پیام یا برقراری تماس در حین رانندگی ممنوع بود مگر در شرایط اضطراری؛ اما از آغاز سال آینده میلادی، استفاده از موبایل به شکل‌های مختلف از قبیل عکاسی، فیلمبرداری، بازی کردن و یا اسکرول کردن لیست‌پخش یا هر محتوای دیگری غیرقانونی تلقی خواهد شد.
 
حتی در مواقعی هم که خودرو حرکت نمی‌کند رانندگان قادر به انجام هیچ یک از این کارها نخواهند بود. طبق اصلاحاتی که در این قانون اعمال خواهد شد، توقف خودرو حتی پشت چراغ قرمز یا ترافیک، به عنوان وضعیت رانندگی محسوب می‌شود و افرادی که در این شرایط، از تلفن همراه خود استفاده کنند، 200 پوندجریمه خواهند شد.
 
همچنین شش امتیاز منفی نیز در گواهینامه این افراد ثبت خواهد شد و حتی ممکن است منجر به ابطال گواهینامه شود. تنها استثنا در شرایطی است که راننده بخواهد از گوشی خود برای پرداخت در محل‌هایی همچون عوارضی استفاده کند. اما استفاده از گوشی برای پرداخت خریدهای آنلاین، جزو معافیت‌های این قانون نخواهد بود.
 
با این حال، رانندگان می‌توانند از گوشی خود به صورت هندزفری و برای کارهایی همچون مسیریابی استفاده کنند. مدت‌هاست که بریتانیا در حال برنامه‌ریزی برای پر کردن خلاء قانونی است که به واسطه آن، رانندگان اجازه داشتند در حین رانندگی از تلفن همراه استفاده کنند.
 
تا اینکه اخیرا، نتایج یک نظرسنجی نشان داد که 81 درصد از مردم بریتانیا از این قانون پیشنهادی برای ممنوعیت استفاده از تلفن همراه حمایت کردند.

​​