فناوری اطلاعات

روسیه اینترنت ماهواره ای راه اندازی می کند

منبع: سیناپرس
 
طی سال های گذشته بحث اینترنت ماهواره ای مورد توجه کشورها و سازمان های مختلفی قرار داشته و حتی شرکت های خصوصی مانند اسپیس ایکس نیز به طور جدی در این حوزه ورود کرده اند. در همین راستا به تازگی روسیه نیز خبر از راه اندازی اینترنت فضایی خود داد.
 
 دیمیتری روگوزین، مدیر عامل شرکت فضایی دولتی روسیه، روسکوسموس اعلام کرد که این کشور در حال راه اندازی برنامه ای موسوم به Sphere است که این امکان را برای روسیه فراهم می کند تا اینترنت را از فضا دریافت کند.
 
روگوزین در این رابطه گفت: اگر پیشرفت‌ این طرح طبق برنامه‌ ریزی های انجام شده پیگیری شود، روسیه تا سال ۲۰۲۴ قادر به راه اندازی سامانه فضایی ماهواره ای خود بوده و کاربران این کشور می توانند اینترنت مورد نیاز خود را به صورت ماهواره ای و  از فضا دریافت کنند.
 
به گفته این مقام ارشد سازمان فضایی روسیه، شرکت دولتی مجری پروژه فوق الذکر،  قبلاً اولین بودجه مرتبط با توسعه فناوری اینترنت فضایی را تحت برنامه ای جهت انجام تحقیقات و تلاش های فنی دریافت کرده است. 
 
علاوه بر این بودجه، هفت میلیارد روبل (معادل ۹۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار) برای برنامه Sphere در سال آینده اختصاص خواهد یافت. به گزارش سیناپرس، روگوزین در این رابطه گفت: این بودجه برای توسعه دو نمونه اولیه فضاپیمای پرنده - Skif  جهت ارايه اینترنت و Marathon برای راه اندازی اینترنت اشیا هزینه خواهد شد. یکی از این فضاپیما ها در سال ۲۰۲۲ و دیگری در سال ۲۰۲۳ به مدار زمین پرتاب خواهند شد.
 
بخش دوم این پروژه به تهیه فضاپیماهای ویژه حمل و انتقال ماهواره به مدار زمین اختصاص دارد. این سیستم ماهواره ای با نام Express-RV  معرفی شده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ به بهره برداری برسد.
 
به این ترتیب به نظر می رسد در اینده ای نه چندان دور، سیستم های اینترنتی در گوشه کنار جهان دیگر به کابل های دریایی و زمینی متکی نبوده و امکان ارائه خدمات ارتباطی در تمامی نقاط دورافتاده با سرعت زیاد فراهم شود. این موضوع علاوه بر تاثیرات مثبت زیست محیطی، موجب افزایش کیفیت دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت خواهد شد.

​​