فناوری اطلاعات

استفاده از پهپاد برای کنترل مرزها

منبع: سیناپرس
 
استفاده از پهپادها طی چند دهه گذشته در بخش های مختلفی رواج یافته و حوزه هایی مانند آتش نشانی، باستان شناسی، مدیریت ترافیک و ... را شامل می شود. به تازگی مقامات رسمی روسیه خبر از استفاده از این فناوری به منظور کنترل مرزها دادند.
 
روز گذشته الکساندر گربنکین (Alexander Grebenkin) معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه اعلام کرد، ارتش این کشور در حال برنامه ریزی جهت ایجاد بستر مناسب با هدف استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به منظور حفاظت از مرزهای این کشور است.
 
وی در این رابطه گفت: ایستگاه های راداری پیشرفته، سیستم های دید حرارتی و نوری و سیستم های هشدار دهنده با فناوری پیشرفته به طور گسترده ای برای حفاظت از مرزهای زمینی و دریایی استفاده می شود. برای کنترل بهتر مرزها ما ناگزیر به استفاده از پهپادها هستیم که قابلیت تطبیق با کلیه فناوری های فوق را دارند. در همین راستا کشتی ها و قایق های گارد ساحلی جدیدی در حال ساخت هستند که همگی بر پایه فناوری های مبتنی بر پهپادها طراحی شده اند.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: از فناوری های دیجیتال پیشرفته نیز برای افزایش کارآیی هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود که وظیفه کنترل دقیق مرزها را بر عهده دارند.به گزارش سیناپرس، به گفته گربنکین، در حال حاضر یک سیستم خودکار آزمایشی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تبادل اطلاعات در مورد وضعیت مرزها در منطقه قطب شمال مستقر شده است.
 
طی  سه سال گذشته ۳۸ مرکز ویژه تأسیسات زیربنایی مرزی بر پایه استفاده از پهپادها در مرزهای روسیه احداث و ساخت ۲۸ مرکز نیز در دستور کار قرار دارد.  پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ بیش از یک سوم از ۳۱۳ پاسگاه مرزی روسیه به فناوری پهپادی مجهز شده و نوسازی شود.
 
الکساندر گربنکین در این رابطه تاکید کرد: وضعیت رو به رشد و پویایی مرزهای کشور نباید باعث شود که به فناوری های فعلی قناعت کنیم. ما باید پذیریم که نیازمند انجام اقدامات موثر بیشتر برای تقویت مرزها به منظور تامین امنیت ملی خود هستیم.

​​