تلفن همراه

کمبود تراشه به نفع صاحبان آیفون ۱۳: افت ارزش کمتر گوشی‌های جدید اپل نسبت به آیفون ۱۲

منبع: دیجیاتو
 
کمبود جهانی تراشه مشکلاتی را برای اپل به همراه داشته ولی از طرفی همین موضوع ظاهرا بر چرخه عرضه و تقاضا نیر تاثیرگذار بوده و باعث شده آیفون ۱۳ در دو ماه اول عرضه خود با افت ارزش کمتری نسبت به آیفون ۱۲ روبرو شود.
 
براساس گزارش منتشر شده از سوی SellCell، از زمان معرفی آیفون ۱۳، ارزش این دستگاه حدود ۲۵.۵ درصد افت پیدا کرده که در واقع ۵۰ درصد کمتر از آیفون ۱۲ است.
 
تحقیقات نشان می‌دهد موبایل‌های اپل معمولا ارزش بالاتری نسبت به گوشی‌های هر برند دیگری دارند و اکنون نیز براساس بررسی‌های اخیر، همچنان ارزش گوشی‌های آیفون کمتر از بقیه برندها افت پیدا می‌کند.
 
تحقیقات می‌گویند یکی از دلایل این موضوع به کمبود تراشه مربوط می‌شود. اگرچه خرید آیفون‌های جدید برای برخی کاربران چندان ساده نبوده و از قیمت بالاتر برخوردار بوده‌اند،‌ اما همچنان بسیاری از کاربران موبایل‌های جدید را خریداری کرده‌ و همچنان کمبود تراشه و افزایش تقاضا رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر ایجاد کرده‌‌اند.
 
در نتیجه همین مساله باعث شده آیفون ۱۳ بعد از گذشت دو ماه از زمان عرضه، ارزش خود را بهتر از مدل‌های قبلی حفظ کند. تحقیقات SellCell نشان می‌دهند که میزان افت ارزش آیفون ۱۳ در حدود ۱۹.۱ درصد کمتر از افت ارزش آیفون ۱۱ در ماه‌های اول و دوم بوده است. علاوه بر این، سری آیفون ۱۳ نه تنها ارزش خود را از دست نداده‌اند، بلکه برخی مدل‌های آن نیز پس از عرضه اولیه، ارزش خود را بازیابی کرده‌اند.
 
برای مثال مدل‌های پریمیوم ارزش خود را حفظ کرده یا حتی دوباره آن را به دست آورده‌اند، به‌طوری‌که آیفون ۱۳ پرو مکس یک ترابایتی ۱.۴ درصد و نسخه ۵۱۲ گیگابایتی ۱.۷ درصد از قیمت اولیه خود در زمان عرضه را بازیابی کرده‌اند. نسخه ۱۲۸ گیگابایتی هم با ۱.۸ درصد، بازیابی قابل‌توجهی را تجربه کرده است. البته نسخه ۲۵۶ گیگابایتی این گوشی هوشمند حدود ۱۸.۳ درصد از ارزش خود را در ماه اول از دست داد و ارزش خود را در ماه دوم حفظ کرد.
 
در مورد آیفون ۱۳ مینی نیز فقط مدل ۵۱۲ گیگابایتی دوباره توانست ارزش خود را بازیابی کند و ۴ درصد از ارزش خود را مجددا بدست آورد. مدل‌های ۲۵۶ و ۱۲۸ گیگابایتی نیز به ترتیب ۷.۵ و ۵ درصد ارزش خود را از دست دادند.
 
در عین حال بر اساس گزارش منتشر شده از سوی SellCell به نظر نمی‌رسد مدل‌های آیفون ۱۴ بتوانند همانند آیفون ۱۳ ارزش خود را حفظ کنند.

​​